Październik na Chorwacji – pogoda i temperatury.

Październik na Chorwacji to idealny czas na urlop dla osób, które nie lubią na plażach tłumów turystów, jednak pragną skosztować kąpieli w morskich falach. I to na pewno powinno im się udać, gdyż mimo coraz niższych temperatur powietrza, woda jest nadal przyjemna i ciepła.

Średnie temperatury powietrza w miesiącu październiku wynoszą około 22’ C w dzień i około 14’ C w nocy. Temperatura wody wciąż jest dość ciepła i wynosi około 19’ C. Można zatem śmiało się kąpać, pływać w morzu i zwiedzać, gdyż temperatury nie są już takie męczące. Temperatury jednak zależą od tego czy jest to miejsce na wybrzeżu czy w głębi kraju.

Temperatury powietrza w październiku wynoszą około 25° C na wybrzeżu kraju, i 20° C w głębi kraju. Choć dni słonecznych jest jeszcze dość sporo, to  jednak zdarzają się już coraz dłuższe chwile zachmurzenia i opadów deszczu. Na wybrzeżu jest ich znacznie mniej i temperatura również jest wyższa niż w centralnej i północnej Chorwacji, jednak nawet i tu widać już coraz więcej śladów jesieni. Co zatem robić w Chorwacji, gdy pogoda nie będzie pozwalać na wylegiwanie się na plaży i uprawianie sportów wodnych? Przede wszystkim zwiedzać!

Zwiedzanie Chorwacji w październiku.

Październik to idealny czas na zwiedzanie Chorwacji. Nie jest gorąco i śmiało można przemierzać kilometry w poszukiwaniu śladów historii. Chorwacja jest bowiem takim szczególnym miejscem dla tych, którzy kochają zabytki i lubią poznawać ich dzieje. Wszystkie praktycznie miasta Chorwacji posiadają liczne zabytki, które częściowo są odrestaurowane, a częściowo można podziwiać malownicze ruiny. Zabytki wysokiej klasy, które w większości są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zachwycą wszystkich bez wyjątku. Koniecznie trzeba zobaczyć miasta, w których zabytków jest najwięcej, poniżej lista kilku takich najważniejszych:

  • Zagrzeb
  • Zadar
  • Hvar
  • Slit
  • Dubrownik
  • Porec
  • Trogir
  • Pula

Co ze sobą zabrać?

Jadąc na urlop do Chorwacji w październiku, trzeba zabrać ze sobą zarówno lekkie ubrania jak i coś grubszego. Temperatury powietrza w dzień są jeszcze dość wysokie, jednak noce są coraz chłodniejsze. Warto również zabezpieczyć się na czas wycieczek i zwiedzania przed deszczem, który o tej porze roku występuje coraz częściej. Zatem w walizce powinien się znaleźć zarówno płaszcz przeciw deszczowy jak i parasol.

Przydatne informacje.

Jadąc na urlop do Chorwacji powinniśmy zabrać ze sobą paszport. Nawet jeżeli na granicy wystarczy dowód osobisty, to później podczas urlopu może on nam się przydać na przykład u lekarza. Tylko na podstawie paszportu może nam zostać udzielona bezpłatnie pierwsza pomoc i wypisana recepta ze zniżką. Gdy nie będziemy mieć paszportu, to będziemy musieli ponieść z tego tytułu dość spore koszty. Pamiętajmy również o tym, że paszport muszą posiadać również nasze dzieci, nawet te najmniejsze.