Jeśli zapragniemy spędzić Boże Narodzenie z dala od rodziny lub akurat pozostały nam do wykorzystania zaległy lub nie wybrany do końca urlop, warto pojechać wtedy do Włoch. Zima w niektórych regionach bywa bardzo łagodna. Przyjrzyjmy się, zatem dokładniej jak wygląda grudzień we Włoszech. Najważniejszą informacją dla wszystkich, którzy chcą odwiedzić zimą Włochy jest ta, że panująca wówczas temperatura nigdy nie spada poniżej 0. Jednym słowem – nie zmarzniemy. Słupek rtęci w ciągu dnia waha się między 7-16st.C. Najzimniejszym regionem Włoch jest wtedy Zatoka Wenecka(7st.C). Jeśli zaś chodzi o temperatury, jakie panują tu w nocy, to kształtują się one między 0-11 st.C. Wtedy najcieplejszym regionem jest Kalabria (11st.C), zaś najzimniej jest na obszarze Zatoki Weneckiej. Temperatura wody również spada i wynosi 14-17st.C. Najzimniejsze wody otaczają obszar Wybrzeża Liguryjskiego (14st.C). Grudzień we Włoszech to także znikoma liczba godzin słonecznych. Ich liczba waha się między 2 a 4 godziny. Najmniej nasłonecznionym wtedy obszarem jest Wybrzeże Adriatyckie.

4 najlepsze powody, by odwiedzić Włochy zimą

Jeśli zdecydujesz się spędzić grudzień we Włoszech, na pewno nie pożałujesz swojej decyzji. w tym czasie czeka bowiem na Ciebie wiele atrakcji i możliwości. Oto najważniejsze z nich.

Promocje na bilety lotnicze i miejsca noclegowe

Generalnie loty zimowe, są nieco tańsze od tych, odbywających się w ciągu roku. Wyjątkiem są tu Święta Bożego Narodzenia a także Nowy Rok. Podobnie ma się rzecz, jeśli chodzi o hotele i inne miejsca noclegowe. Przede wszystkim jest ich więcej, co daje nam więcej możliwości znalezienia miejsca idealnego. Po drugie obowiązujące ceny są również nieco niższe niż w sezonie.

Duchowe przeżycia

Dostarcza ich udział w Pasterce (24 grudnia) odbywającej się w Watykanie.

Sporty zimowe

Na obszarze Włoch znajduje się wiele miejsc, idealnych do uprawiania różnego rodzaju sportów zimowych i narciarstwa. Najbardziej polecane to: • Cervinia – wioska narciarska. Na jej terenie znajduje się 20km trasa narciarska należąca do jednej z najdłuższych na świecie. Do dyspozycji turystów znajduje się również 30 wyciągów narciarskich. • Piemont – posiada 53 ośrodki narciarskie i 1300 km nartostrad. Na jego obszarze znajdują się również miejsca idealne dla początkujących narciarzy. Są też wydzielone specjalne trasy saneczkowe. • Abruzja – niewielki ośrodek narciarski znajdujący się zaledwie kilka godzin drogi od Rzymu. Na jego obszarze znajdziemy blisko 368 km tras zjazdowych o różnym stopniu trudności.

Liczne imprezy kulturalne

To właśnie zimą swoje podwoje otwierają włoskie teatry. Filharmonia oraz opera, także mają przepełniony repertuar.

Klimatyczne miasta

Zimą wcześniej zapada zmrok, co jest związane z niewielką ilością godzin słonecznych. Wtedy miasta włoskie pokazują swój prawdziwy – niekiedy bardzo romantyczny – urok i charakter. Sprawiają to oświetlone w odpowiedni sposób budowle zabytkowe i same ulice.