Stambuł jest jednym z największych miast zlokalizowanych w Turcji. Pogoda w tym miejscu jest ściśle zależna od pór roku występujących na obszarze kraju. Najlepsze warunki na zwiedzanie tego miejsca i odpoczynek na plaży pojawiają się w lipcu i sierpniu. Na termometrach dostrzec można wówczas najwyższe temperatury dla Stambułu na przestrzeni całego roku. Najgorsze warunki dla turystów to okres od grudnia do stycznia. Niejednokrotnie temperatura w nocy spada wówczas wiele stopni poniżej zera, a dodatkowo notuje się duże opady śniegu. Wilgotność powietrza w Stambule jest stosunkowo wysoka i mimo pojawiających się upałów nie spada poniżej 70 %. Woda w zatokach morskich ma tutaj, w szczytowym okresie turystycznym, a jednocześnie czasie największych upałów, około 25°C.

Temperatury i opady w Stambule.

Zima w Stambule jak na klimat śródziemnomorski przystało należy do stosunkowo łagodnych. Pierwsze niskie temperatury pojawiają się już końcem listopada, a najniższe przypadają na styczeń. W porze zimowej na termometrach notuje się w ciągu dnia maksymalnie 8°C. W nocy temperatura bardzo często spada kilka stopni poniżej zera. Sprzyja to występowaniu na tym obszarze opadów śniegu. Ostatniej zimy (czyt. 2011 r.) opady były tak duże, że sparaliżowały pracę lotnisk i doprowadziły do całkowitego zamarcia ruchu turystycznego. Zima w Stambule trwa do połowy marca. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu w tym czasie to prawie 50%, a ilość dni z opadami to średnio 15. Nieco wyższe temperatury można odnotować w kwietniu i maju – 11-19°C. W czerwcu czuć już zbliżające się do Stambułu lato. Na termometrach jest już 25°C. Prawdziwie gorące lato i pełne słońca dni zarezerwowane są dla okresu od lipca do września. W Stambule notuje się wówczas temperaturę na poziomie 30°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia opadów w tym czasie jest bardzo niskie i wynosi ok. 8%. Słońce góruje nad głowami opalających się na stambulskich plażach osób nawet przez 10 godzin w ciągu doby. Co warte odnotowania, pomimo wysokiej temperatury na bardzo dobrym poziomie utrzymuje się wilgotność powietrza – 70%. Niewątpliwie duży wpływ ma na to morska bryza. Lekki wiaterek pojawia się właśnie z końcem pory letniej i przynosi on obniżenie temperatury. Jesień w Stambule, podobna jest do polskiej złotej jesieni. Temperatury nie przekraczają 14-18°C. To właśnie w październiku i listopadzie w Stambule występują największe opady deszczu. Wartość średniej sumy opadów dla każdego z tych miesięcy to ok. 70-90 mm.

Klimat Stambułu.

Stambuł położony jest w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Ze względu na lokalizację blisko nabrzeża meteorolodzy często wskazują również na występowanie na tym obszarze zjawisk charakterystycznych dla klimatu kontynentalnego. Cechy, które najlepiej opisują występujące na obszarze Stambułu warunki pogodowe: ciepłe lato o dużej wilgotności powietrza, chłodna zima z dużą ilością deszczu, często bardzo śnieżna. Średnia ilość opadów przypadająca na pojedynczy miesiąc w roku to 70 mm. Najniższa odnotowana na obszarze Stambułu temperatura to −16 °C, najwyższa – ponad 40 °C. Wiejąca stosunkowo często z nad morza bryza powoduje, że miasto należy do dosyć wietrznych.