Mimo, iż wrzesień we Włoszech to zwiastun jesieni, to również obietnicą pięknej pogody. Mówią o tym zarówno temperatury, jak i spora liczba godzin słonecznych w ciągu dnia. Temperatury powietrza wahają się w ciągu dnia w granicach między 23-26st.C. Nocą można zaobserwować znaczny spadek temperatur, które wówczas graniczą między 14-20st.C. Najchłodniejszymi regionami są wtedy: Zatoka Wenecka, Elba, Toskania i Wybrzeże Adriatyckie, zaś najcieplejszymi obszarami są: Kalabria i Sycylia. Woda we wrześniu jest nadal ciepła a jej temperatura waha się między 22-24 st.C. Najniższa jej temperatura panuje na obszarze Wybrzeża Liguryjskiego.

Wrzesień we Włoszech wraz ze spadającymi temperaturami powietrza, przynosi mniejszą ilość godzin słonecznych, która waha się między 6-8 godzin. Terenem najmniej nasłonecznionym wówczas jest Wybrzeże Adriatyckie.

Zakupowe szaleństwo we Włoszech

Co możemy robić we wrześniu we Włoszech? Na przykład udać się na zakupy. Dlaczego akurat w tym miesiącu? Ponieważ właśnie wtedy trwają we włoskich miastach letnie oraz zimowe wyprzedaże. Śmiało można powiedzieć, że stanowią one swego rodzaju tradycję. Czy możemy skorzystać na tego typu promocjach? Oczywiście, że tak, gdyż wówczas ceny spadają od 30 do 70%.

Daty wyprzedaży kształtują się następująco:

  • Arkona – do 1.09;
  • Bolonia – do 7.09;
  • Perugia – do 10.09;
  • Florencja – do 10.09;
  • Mediolan – do 14.09;
  • Bari – do 15.09;
  • Turyn – do 25.09;
  • Wenecja – do 30.09.

Jak zatem widać, niemal przez cały wrzesień możemy liczyć na znaczne obniżki cenowe. Pytanie, które dręczy większość wybierających się w tamte regiony turystów, brzmi …

…co najlepiej kupić we Włoszech?

Na plan pierwszy wysuwa się oczywiście markowa odzież. Można ją kupić praktycznie w każdym większym sklepie, dzięki rozbudowanej sieci butików, w których znajdziemy propozycje od słynnych projektantów takich jak Gucci, Prada czy Versace. Swoją uwagę powinna też skupić biżuteria – starannie wykonana, najwyższej jakości i bardzo stylowa. Dostępna w każdym regionie Włoch. Poza tym warto poszukać też akcesoriów, jakimi są wyroby rzemieślnicze, wykonywane w ogromnej mierze ręcznie. Do najbardziej polecanych zaliczane są: kolorowe szkło z Murano, malowane maski karnawałowe z Wenecji, inkrustowane drewno z Sorrento, ceramika i porcelana, rzeźby z drewna oliwkowego z Toskanii, ręcznie wytwarzany papier marmurkowy. Wymienione przedmioty, mogą nam też posłużyć, jako prezenty dla najbliższych. Nie możemy też zapominać o włoskich rarytasach, takich jak na przykład: oliwa z oliwek, różne gatunki makaronów, win i serów. We Włoszech warto też kupić skórzane wyroby. Do najpopularniejszych zalicza się głównie: buty, paski, torebki.

I na koniec jedna uwaga – najwyższe ceny oferują nam duże butiki; najtaniej kupimy z kolei na targowiskach i ulicznych straganach, które – co należy również podkreślić – wpisały się w charakterystyczny element krajobrazu Włoch.