Jesień we Włoszech to synonim wciąż przyjemnej pogody a także obietnica niezbyt wygórowanych cen. Nie spotkamy również wtedy zbyt dużej liczby turystów na swojej drodze, co dla niektórych podróżnych, ma spore znaczenie. Jak wygląda październik we Włoszech? No cóż, możemy wtedy odczuć wyraźniejszy spadek temperatur i coraz mniej słońca w ciągu dnia. Nie jest to jednak przeszkodą, aby dobrze czuć się i bawić we Włoszech, mimo iż na samo wylegiwanie się na plażach, jest już za zimno.

Temperatury w ciągu dnia na obszarze Włoch kształtują się w październiku następująco:

  • w ciągu dnia – 18-23st.C – najchłodniejszym regionem jest wówczas Zatoka Wenecka;
  • w ciągu nocy – 9-17st.C – najcieplejszym obszarem jest wówczas Kalabria. Ochłodzenie dotyczy również temperatury wody, która teraz waha się w granicach między 18-21 st.C. Najmniej sprzyjająca temperatura wody panuje wówczas na obszarze Wybrzeża Liguryjskiego.

Jak już wcześniej zostało wspomniane, niewiele godzin słonecznych mamy wówczas do wykorzystania. Ich ilość kształtuje się między 4-7 godzin. Najrzadziej słońce w październiku we Włoszech gości na obszarach Wybrzeża Adriatyckiego oraz Zatoki Weneckiej.

Tramwajem wodnym po …weneckich wyspach

Jak uatrakcyjnić sobie pobyt w październiku we Włoszech? Dobrym pomysłem może okazać się wycieczka wodnym tramwajem. Aby skorzystać z tej ciekawej atrakcji, musimy udać się do Wenecji. Na trasie naszej podróży, mogą pojawić się na przykład 4 wyspy weneckie, z których każda, ma co innego do zaoferowania. Wyspy, jakie mamy na myśli znajdują się u północnego krańca laguny.

Są to:

  • Wyspa Murano znana jest przede wszystkim ze słynnej fabryki szkła, która jest udostępniana turystom. Opłata za wstęp wynosi ok.15zł. Na wyspie znajduje się także Muzeum Szkła, którego wystawy pokazują nam historię przemysłu szklarskiego we Włoszech;
  • Wyspa San Michele to dość mroczne miejsce, gdyż znajduje się na niej cmentarz, który założono na rozkaz samego Napoleona. Wstęp jest płatny i wynosi ok.30zł;
  • Wyspa Burano jest niewielka, ale za to bardzo urocza. Jej większy obszar zdominowały pięknie umalowane domy rybackie. Możemy na niej zwiedzić szkołę koronkarstwa (opłata ok.15zł) oraz spróbować jak smakują świeże ryby lub owoce morza, które stanowią specjalność lokalnych restauracji;
  • Wyspa Torcello znajduje się na niej najstarsza z wenecko – bizantyjskich świątyń katedra Santa Maria dell’ Assunta. Na jej obszarze znalazły się takie cenne zbiory jak mozaiki bizantyjskie. najsłynniejsze z nich to Madonna z dzieciątkiem oraz Sąd Ostateczny. Wstęp wynosi ok.12-18zł.