W większości wszystkie kraje o odmiennej kulturze i religii, uważa się za niebezpieczne. Taka opinia najczęściej bierze się z nieznajomości tych zagadnień. Jeżeli przed wyjazdem do Turcji zaznajomimy się z ich kulturą i religią, to z całą pewnością unikniemy różnych nieprzyjemnych i niekiedy nawet niebezpiecznych sytuacji. Pamiętajmy o tym, że to my jesteśmy gośćmi i powinniśmy uszanować tę odmienność, nawet wówczas gdy nie będzie się nam podobała. Oczywiście nie mówimy tu o skrajnych przypadkach i prawdziwej przestępczości, tylko o niekomfortowych sytuacjach i konfliktach, które mogą wyniknąć na tle religijnym czy też rasowym.

Przestępczość – czy jest bezpiecznie w Turcji?

Turcja jest krajem stosunkowo bezpiecznym, choć oczywiście nie jest całkowicie wolnym od różnego rodzaju procederów. W ostatnich latach minimalnie wzrósł poziom przestępczości zorganizowanej, a zwłaszcza związanej z terroryzmem. Jednak taki wzrost jest notowany obecnie na całym niemal świecie. Jako turyści możemy być głównie narażeni na napady rabunkowe lub prostu na rozmaite oszustwa ze strony miejscowych. Gdy będziemy ostrożni, to z całą pewnością nie stanie nam się nic złego. Tak jak w każdym innym kraju, powinniśmy po prostu unikać pewnych miejsc i sytuacji.

Przestępczość – czego turysta powinien unikać?

Będąc na urlopie w Turcji pamiętajmy o zachowaniu choć minimum ostrożności. Unikajmy więc samotnych spacerów, zwłaszcza wieczorową porą i poza znanymi miejscami. Ponadto uważajmy na swój strój, który nie powinien zbyt odsłaniać ciała. Pilnujmy swoich dokumentów i pieniędzy. Walutę wymieniajmy tylko w bankach lub w hotelach i zawsze dyskretnie sprawdzajmy czy nie jesteśmy obserwowani. Najlepiej robić to w grupie, gdyż wtedy łatwiej o zachowanie ostrożności. Nie wdawajmy też się w przelotne rozmowy, najlepiej pokazać, że nie znamy zbytnio języka. Jeżeli dostosujemy się do tych kilku prostych zasad, to z całą pewnością nasz urlop będzie udany i bezpieczny.