Środkowa Anatolia to region szczególny zwłaszcza dla miłośników przyrody. Ta część Turcji znajduje się pod wpływem suchego klimatu kontynentalnego, zatem lata tam są całkowicie bezdeszczowe i gorące, a zimy bardzo mroźne.

Maj w Regionie Środkowej Anatolii- przyroda i klimat.

Maj idealnie więc nadaje się na zwiedzanie tego uroczego zakątka, gdyż nie będą nas męczyć jeszcze letnie upały, ale mimo to będzie bardzo ciepło i co najważniejsze bezdeszczowo. Przyroda w maju też prezentuje się szczególnie okazale, gdyż w późniejszych miesiącach, mocne słońce nieco ją spali i osłabi.

Najciekawsze miejsca w Regionie Środkowej Anatolii

Anatolia kojarzy się w szczególności z Kapadocją. Jest to niezwykła kraina, która została wyrzeźbiona przez przyrodę. Wiele setek lat temu podczas potężnego wybuchu wulkanu, lawa i pył wulkaniczn osadziły się na okolicznych wzgórzach, tworząc nowy rodzaj skały osadowej. Z zewnątrz owa skała została wyrzeźbiona przez deszcze, wiatry i utworzyły się z tego niezwykle malownicze kształty, które pod wpływem powietrza stały się bardzo twarde. W środku natomiast skała nadal była bardzo miękka i podatna na drążenie. Tą właściwość wykorzystywali przez setki lat okoliczni mieszkańcy, tworząc w podziemiach swoje domy i całe miasta.

Autor: Lidia Gołąbek