Rejsy w Chorwacji, proponowane trasy rejsów, ekwipunek w czasie rejsu, koszty rejsu, podwodne wędrówki, czyli możliwość nurkowania w czasie rejsu. Czarter jachtów w Chorwacji, podstawowe warunki czarteru jachtu w Chorwacji, koszty wakacji na czarterowanym jachcie, wakacje na morzu.

Wybierając się na rejs musimy pamiętać o zabraniu kilku niezbędnych rzeczy. Należy zabrać z sobą śpiwór, sprawdzony sztormiak lub nieprzemakalną kurtę. Wskazane jest również posiadanie kremu z odpowiednim filtrem UV oraz obuwia o niebrudzącej białej podeszwie. Należy się również liczyć z koniecznością ponoszenia czasie rejsu dodatkowych kosztów w postaci kosztów wyżywienia kosztów paliwa, lokalnych opłat klimatycznych jak również opłat portowych i opłat za przewóz po terenie zwiedzanych wysp. Chorwackie wody terytorialne obfitują w setki małych wysepek i pięknych klifów, które stanowią o uroku rejsów po Adriatyku. Znakomicie rozwinięty na terenie przemysł turystyczny umożliwia uczestnictwo w rejsie osobą, które dopiero po raz pierwszy stawiają stopę na pokładzie jachtu. Średniej długości tygodniowy rejs to koszt od 800 do 1400zł. Koszt rejsu różni się w zależności od klasy jachtu oraz kosztów dotarcia do portu początkowego i powrotu do kraju. W przeciwieństwie do odpoczynku plażowego uczestnictwo w zorganizowanym rejsie pozwala w naturalny sposób połączyć wypoczynek z aktywnością fizyczną oraz podziwianiem uroków chorwackich portów.

Proponowane trasy rejsów

Rejs proponujemy rozpocząć w porcie Biograd. Załoga ma możliwość zwiedzania Konrant, i zobaczenia wodospadów na rzece Krka. Kolejnym przystankiem będzie wyspa Besevo z niezapomnianą Błękitną Grotą. W celu zwiedzenia groty wpłyniemy do niej pontonami. Oczywiście nie można ominąć Małego Dubrownika, czyli w miasta Korcula. Załoga odwiedzi również miejscowość Hvar, w której znajduje się katedra św.Stjepana. Warto zatrzymać się również w Splicie aby zwiedzić niezwykły pałac Dioklecjana oraz fort napoleoński.

Ciekawą propozycje może również stanowić rejs na trasie Split –Dubrownik-Split. Tygodniowa wyprawa wymaga już żeglowania również w nocy. Długość trasy to 294 mile. Przebywając tą trasę mamy możliwość odwiedzenia wyspy Milet, Korczula, Hvar, Św Klement oraz Brac.

W czasie rejsu po wcześniejszej konsultacji z skiperem istnieje możliwość udania się na podwodne wędrówki. Z powodów bezpieczeństwa łódka musi zboczyć z głównych szlaków komunikacyjnych gdyż nurkowanie turystyczne w obszarze żeglugowym jest całkowicie zabronione.

Chorwacja oferuje turystą nie tylko wspaniałe plaże i niezwykłe zabytki architektoniczne, lecz również możliwość spędzenia niezapomnianych wakacji na morzu. Wakacje na jachcie w rejonie Chorwacji to nie tylko stosunkowo spokojne żeglowanie, pobyt na jachcie umożliwia również większą swobodę spędzenia wolnego czasu. Chorwacka część Adriatyku to ponad 1700 urokliwych wysp małych wysepek wspaniałych klifów i dostarczających niezapomnianych wrażeń raf. Warunki takie stwarzają idealne warunki do żeglowania, nurkowania i rozkoszowania się podwodnym światem. Spędzając urlop na jachcie mamy w zależności od klasy wynajmowanej jednostki do dyspozycji również telewizję, oraz Internet.

Podstawowe warunki czarteru jachtu w Chorwacji

Wynajmując jacht na terenie Chorwacji musimy posiadać chorwacki patent kapitana jachtowego oraz licencje radiową. Dla osób posiadających odpowiednią widzie żeglarską istnieje możliwość uzyskania odpowiednich patentów w kapitanatach portów poprzez zdanie odpowiednich egzaminów. Wielbiciele żeglarstwa nieposiadający odpowiednich uprawnień morskich powinni zdecydować się na wynajęcie jachtu w raz z odpowiednią załogą. Proces rezerwacji jachtu odbywa się najczęściej zdalnie za pośrednictwem jednej z kilku stron internetowych firm oferujących usługi tego typu. W większości przypadków konieczne jest uregulowanie należności za czarter najpóźniej na miesiąc przed rozpoczęciem rejsu. Czarterując jacht musimy liczyć się również z koniecznością wniesienia w chwili przejęcia jachtu kaucji zależnej od długości czasu wypożyczenia oraz klasy jachtu. Kaucja stanowi zabezpieczenie roszczeń firmy wynajmującej jacht w przypadku uszkodzenia jachtu. Jeżeli jacht zostanie zwrócony w stanie, jakim został wyczarterowany kaucja zostaje zwrócona. Wypoczynek na jachcie cieszy się stosunkowo durzą popularnością, dlatego też wskazanym jest zarezerwowanie jachtu, z co najmniej kilku miesięcznym wyprzedzeniem.

Koszty wakacji na czarterowanym jachcie

W zależności od zainteresowań możemy wynająć odpowiedni dla miłośników regat jacht sportowy, znakomicie wyposażony jacht motorowy, wygodną żaglówkę lub prawdziwie luksusowy super jacht. Ceny czarteru jachtu uzależnione są przede wszystkim pod klasy wynajmowanego jachtu, wpływ na cenę wynajmu ma również okres, w którym decydujemy się na taki rodzaj spędzenia wolnego czasu. Różnice pomiędzy wynajmem w sezonie wakacyjnym i poza sezonem sięgają około 30%. Orientacyjne ceny zawiera poniższa tabela, przedstawione ceny nie zawierają kosztów wyżywienia oraz ubezpieczenia gdyż są one uzależnione od liczby wypoczywających osób.

Rodzaj jachtuOrientacyjna cena minimalna zależna od modelu jednostki oraz daty czarteruOrientacyjna cena maksymalna zależna od modelu jednostki oraz daty czarteru
Żaglówka550€ za tydzień2100 € za tydzień
Łódź regatowa800 € za tydzień3200 € za tydzień
Jacht żaglowy z załogą4300 € za tydzień28000 € za tydzień
Łódź motorowa z załogą5400 € za tydzień 56 tys. € za tydzień
Ceny wynajmu jachtów z roku 2010