Spacerem po Splicie. Ciekawe miejsca i zabytki tego pięknego miasta, pogoda.

Split to najbardziej wyjątkowe miejsce na całym wybrzeżu morza adriatyckiego. Sprawia to niecodzienny mikroklimat, który tworzą olejki eteryczne z licznych lasów sosnowych i bryza morska z dużym zabarwieniem soli i jodu. To wszystko sprawia, że klimat i powietrze jest lecznicze i oczyszczające. Z tego też względu warto w Split zatrzymać się na nieco dłużej i przy okazji zwiedzić to interesujące miejsce.

Split już od czasów starożytnych był uznawany za miejsce znane, i wysokiej rangi kurort turystyczny. A to za sprawą nie tylko wyjątkowych walorów turystycznych, ale również z tego powodu, że właśnie w tej miejscowości wybudował swój przepiękny pałac, rzymski cesarz Dioklecjan. Dzisiejszy Split, to bardzo atrakcyjna miejscowość turystyczna i jednocześnie bardzo prężnie rozwijające się miasto. Duży port wojskowy i handlowy, stocznia i wiele  zakładów przemysłowych sprawiają, że ludzie z całej Chorwacji bardzo chętnie się tu osiedlają. W wyniku tego, liczba mieszkańców dochodzi do 190000. Mimo tego, że jest to duże i dość tłoczne miasto, to jednak posiada niezwykle urokliwe zakątki, które warto zwiedzić podczas wakacyjnych wojaży.

Co warto zobaczyć?

Takim urokliwym miejscem jest niewątpliwie stare miasto, które jest nazywane często muzeum pod chmurką. Zobaczymy tam zarówno wspaniałą zabudowę średniowieczną, budowle obronne późnego średniowiecza, jak i wspomniany już wcześniej pałac Dioklecjana. Koniecznie trzeba zobaczyć również:

  • Katedrę Św. Dujama
  • Świątynię Jowisza
  • Trzy bramy miejskie: złota, srebrna i żelazna
  • mury obronne.
  • liczne kościoły
  • pałac w centrum
  • mauzoleum.

Split to bardzo stare miasto, które posiada ciekawą historię. W czasie licznych wojen nie zostało ono jednak prawie w ogóle zniszczone, dlatego też można tam podziwiać wiele ciekawych zabytków.

Split – pogoda.

Split to miasto położone w Dalmacji, zatem tak jak w pozostałych miejscowościach tego regionu, tak i tutaj występuje klimat śródziemnomorski, który charakteryzuje się gorącym i suchym latem, oraz łagodną i mokrą zimą. Jest to zatem idealne miejsce na urlop nie tylko ze względu na walory turystyczne, ale również ze względu na wspaniałą pogodę.

Temperatury powietrza w Split w miesiącach letnich wynoszą od 25-32’ C, a w miesiącach zimowych kształtują się na wysokości od 12-17’ C. Przez cały niemal rok jest bardzo ciepło i przyjemnie. Latem wieje lekki wiaterek, który przyjemnie chłodzi i sprawia, że po całej okolicy rozprzestrzenia się aromatyczna woń z okolicznych lasów.