Strefa czasowa we Francji – jaki czas, która godzina, czas letni i zimowy.
Strefa czasowa i zmiany czasu we Francji. We Francji obowiązuje ta sama strefa czasowa co w Polsce tak zwany czas Środkowo Europejski (Central European Time (GMT+1, czyli Greenwich Mean Time).
Strefa czasowa.
Strefa czasowa to wyznaczony teren na powierzchni Ziemi o szerokości średnio 15° (360°/24) długości geograficznej, który rozciąga się południkowo między biegunami, którym obowiązuje jednakowy czas nakazany przez urząd (czas strefowy). Przeważnie ustala się go za pomocą średniego czasu słonecznego środkowego południka tej strefy, różni się on o całkowitą liczbę godzin od czasu uniwersalnego. Występują również strefy, gdzie czas różni się od uniwersalnego o niecałkowitą liczbę godzin. Te punkty które położone są na jednakowym południku mają taki sam czas lokalny (czyli miejscowy). Wraz ze zmianą długości geograficznej zmienia się czas lokalny. W dobie rozwoju coraz to szybszych i nowszych środków lokomocji czas lokalny stał się niewygodny. Cały glob podzielono na 24 strefy czasowe. Strefy czasowe i czas uniwersalny zaproponował Kanadyjczyk Sandford Fleming w 1878, a zmiany te wprowadzono w 1884 roku.
Francja – jaki czas?
We Francji obowiązuje ta sama strefa czasowa co w Polsce tak zwany czas Środkowo Europejski (Central European Time (GMT+1 czyli Greenwich Mean Time)
Czas letni i czas zimowy.
Gdy zmieniamy czas z zimowego na letni przestawia się zegarki zawsze z godziny 2 na 3, niestety w ten sposób skracamy sobie noc o godzinę. Taka operacja ma miejsce zawsze w nocy z soboty na niedzielę, robi się to w dnie wolne od pracy aby maksymalnie zminimalizować uniedogodnienia i zamieszanie wynikające ze zmiany czasu. Moment zmiany czasu z zimowego na letni zawsze przypada w ostatni weekend marca. Wprowadzenie czasu letniego ma na celu lepsze wykorzystanie światła dziennego, a więc oszczędność energii. Czas zimowy i letni stosuje się nie tylko we Francji i w Polsce ale jeszcze w ok. 70 krajach na świecie. Zmienienie czasu na zimowy to skorzystanie z wydłużonego „jasnego poranka”. Ta zmiana powoduje, że szybciej zapada zmrok, ale rano korzystamy na tym, iż wcześniej jest jasno.