https://www.metoffice.gov.uk/weather/world/turkey

W poszczególnych regionach Turcji, pogoda różni się od siebie, generalnie jednak przez większą część roku jest tam stosunkowo ciepło. Oczywiście szczególnie wysokie temperatury są tam w miesiącach letnich, jednak także jesień czy wiosna w większości bywają dość ciepłe.

Najcieplejszym miesiącem jest miesiąc sierpień, gdzie temperatury dochodzą nawet do 35° C, a najzimniejszy miesiąc w Turcji to styczeń, gdzie temperatury, zwłaszcza w rejonach górskich spadają nawet do -12° C. W nizinnych regionach temperatury w styczniu są wyższe i osiągają średnią wysokość około 5° C. Jeżeli chodzi o opady deszczu to okres od czerwca do sierpnia, oznacza tam porę suchą, co nie oznacza całkowity ich brak, jednak są one bardzo rzadkie i niewielkie. Z kolei miesiąc grudzień, styczeń i w niektórych regionach również maj, to okres wysokich opadów deszczu.

Prognoza pogody w poszczególnych regionach Turcji

Najcieplejszym regionem Turcji jest Riwiera Turecka, czyli obszar znajdujący się na południu kraju, nad samym Morzem Śródziemnym. Także część centralna znajduje się w zasięgu suchego i ciepłego klimatu. Choć lata tam są stosunkowo ciepłe, to jednak zimy dość chłodne. Te zimowe temperatury różnią zatem oba te regiony, gdyż nad Morzem Śródziemnym, także wtedy jest stosunkowo ciepło. Najzimniejszy z regionów to region czarnomorski, gdyż jego większą część stanowią góry. Dodatkowo przez cały rok występują tam liczne opady deszczu i z tego powodu jest to najbardziej zielony region Turcji. Mimo częstych opadów, latem temperatury dochodzą tam nawet do 32° C.