Przepisy celne i wizowe w Tunezji. Co można wwieźć i wywieźć. Na granicy tunezyjskiej zostanie sprawdzony nasz paszport, a także bagaż.

Aby nasze wakacje w Tunezji były od samego początku do końca w pełni udane, to musimy się do nich odpowiednio przygotować. Warto jeszcze przed wyjazdem zapoznać się z aktualnymi przepisami celnymi i wjazdowymi, aby na granicy nie mieć kłopotów i żeby nie ponosić niepotrzebnych kosztów.

Paszport i wiza, a wyjazd do Tunezji.

Wybierając się na wycieczkę do Tunezji czy to z biurem podróży czy indywidualnie powinniśmy pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach. Po pierwsze paszport. Musi on być ważny nie krócej niż 3 miesiące od daty, w której przewidujemy wyjazd z Tunezji. Przyjrzyjmy się temu, w jakim stanie jest nasz dokument. Jeżeli bowiem będzie budził jakiekolwiek wątpliwości możemy napotkać na problemy na granicy. Zaczynając od postępowania wyjaśniającego a kończąc na odesłaniu z granicy do domu. Jeszcze kilka lat temu przy wjeździe do Tunezji po za paszportem wymaganym dokumentem była również wiza. Bez względu na miejsce zamieszkania, rodzaju wyjazdu ( grupowy, indywidualny) oraz jego celu każdy obywatel naszego kraju musiał posiadać przepustkę. Zmieniło się to w roku 2009. Od tego czasu dzięki umowie pomiędzy krajami przy pobycie turystycznym na okres nie dłuższy niż 90 dni jedynym wymaganym dokumentem jest paszport. To na jego podstawie wjeżdżamy do, jesteśmy identyfikowani w i wyjeżdżamy z Tunezji.

Wiza do Tunezji.

Od 2008 roku Polacy nie potrzebują wiz wjazdowych do Tunezji. Pod warunkiem jednak, że pobyt nie będzie przekraczał 3 miesięcy lub też jeżeli wybieramy się tam do pracy bądź też na uczelnię. W tych dwóch przypadkach trzeba postarać się w ambasadzie o wizę. Pozostali turyści aby wjechać na terytorium Tunezji potrzebują jedynie ważnego paszportu i tu uwaga, musi on być ważny na minimum 3 miesiące, licząc od momentu wjazdu, nawet wówczas gdy na terytorium Tunezji mamy zamiar przebywać tylko kilka dni. Pamiętajmy o tym, że również dzieci muszą posiadać ważny paszport ze zdjęciem, na takich samych warunkach jak osoby dorosłe.

Przepisy celne.

Na granicy tunezyjskiej zostanie sprawdzony nasz paszport, a także bagaż. Co zatem możemy wwieźć na terytorium Tunezji? Podobnie jak i w państwach europejskich, można wwieźć 400 sztuk papierosów, 2 litry alkoholu, 1 kamerę i dwa aparaty. Ponadto można mieć przy sobie produkty spożywcze w ilościach na własny użytek. Bardziej rygorystyczne są przepisy przy opuszczaniu Tunezji, gdyż nie można wywieźć żadnych rzeczy na których nie będziemy posiadać rachunków, także dzieł sztuki i zwierząt. Co też niezwykle ciekawe, można zabrać ze sobą tylko małą buteleczkę miejscowych perfum, która nie przekracza 250ml.

Przepisy celne zabraniają wwożenia oraz wywożenia z Tunezji dinarów. Na granicy nie mamy obowiązku podawania kwoty środków pieniężnych, jakie posiadamy przy wjeździe do kraju. Jeżeli chodzi o zabranie ze sobą rzeczy z Polski do Tunezji to prawo pozwala na wwiezienie:

  • 400 sztuk papierosów
  • 21 butelek alkoholu (<25%)
  • 1 butelki alkoholu(>25%)
  • 2 aparatów fotograficznych i 1 kamery

Jeżeli w trakcie pobytu w Tunezji popadniemy w jakieś kłopoty z pomocą przyjdą nam na pewno urzędnicy pracujący w Ambasadzie RP w Tunisie.

Uwaga: Ten artykuł był pisany dość dawno, więc najlepiej proszę sprawdzić aktualne informacje na stronie rządowej swojego kraju.