Dinar tunezyjski. Aktualny kurs w stosunku do euro, gdzie wymieniać walutę i jaką walutę zabrać ze sobą do Tunezji? Waluta Tunezji. Kursy walut, kantory, wymiana Tunezja.

Jaka jest waluta w Tunzeji?

Walutą obowiązującą w Tunezji jest dinar tunezyjski, którego równowartość to 100 milimów. Dinary tunezyjskie nie są wymienialne nigdzie indziej na świecie tylko właśnie tam. Zatem pamiętajmy o tym, aby nie wymieniać od razu dużych kwot, bo na pewno wiele stracimy wymieniając powtórnie przed wyjazdem.

Aktualne kursy walut można sprawdzić na stronie:

https://www.exchangerates.org.uk/Tunisian-Dinar-TND-currency-table.html

Gdzie kupować dinary tunezyjskie?

Jak już wspomnieliśmy na początku, dinary tunezyjskie są możliwe do kupienia tylko w Tunezji. Aby jednak je tam zakupić musimy mieć przy sobie euro, dolary lub funty. Z inną gotówką możemy mieć problem, gdyż nikt w Tunezji jej nam nie wymieni. Wymieniać walutę można w bankach, w hotelach i na lotnisku. Z wymianą powyższych walut nie będziemy mieć zatem najmniejszego problemu w Tunezji. Warto też wiedzieć o tym, że nigdzie w Tunezji nie można płacić w innej walucie niż dinary. Zatem każdego turystę czeka wymiana i oczywiście nie jest ona najkorzystniejsza.

Jaka jest waluta w Tunezji? Aktualny kurs wymiany, najlepsze kursy w kantorach

Ważne informacje- kurs dinara, bezpieczeństwo.

Podczas wymiany gotówki musimy być zawsze ostrożni i najlepiej robić to w hotelach lub bankach. Aktualny kurs dinara w stosunku do euro wynosi:

1TND= 0, 30EUR. (03/2022)

Pamiętajmy o tym, aby przed wyjazdem sprawdzić aktualny kurs, wówczas będzie nam łatwiej zaplanować wakacyjny budżet i będziemy też wiedzieć na ile możemy sobie pozwolić, aby całkowicie nie spustoszyć swojego portfela.

… więcej o walucie w Tunezji:

Obowiązującą w Tunezji walutą jest dinar tunezyjski. Jeden dinar to równowartość 1000 milimów. Najczęściej to właśnie w tej mniejszej jednostce podawane są ceny w większości restauracji i sklepów bazarowych. Wybierając się do Tunezji musimy pamiętać o tym, że nie wolno nam wwozić dinarów na teren Tunezji. Podobnie jest w przypadku wyjazdu. Możemy zabrać jedynie kilka monet na pamiątkę pobytu. Po za dinarem na terenie kraju można posługiwać się czekami i kartami płatniczymi.

Jaką walutę zabrać ze sobą do Tunezji? Gdzie najlepiej wymienić walutę?

Kursy walut, gdzie wymieniać?

Jak już wspominałem waluty tunezyjskiej nie da się nabyć w żadnym europejskim kraju, a wwożenie jej na teren Tunezji jest nielegalne. Warto więc, wybierając się w podróż zaopatrzyć się w odpowiednią ilość gotówki w postaci dolarów lub euro. Walutę taką łatwo zamienić na dinary (TND) w bankach, hotelach czy na lotniskach. Kurs waluty jest z góry ustalony przez Tunezyjski Bank Centralny stąd też nie ma znaczenia gdzie dokonamy takiej wymiany. Warto jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniego kwitu który posłuży nam później do wykonania transakcji odwrotnej. Będąc na miejscu pamiętajmy o tym że miejsca wymiany rozsiane na terenie miast czynne są tylko do godziny 16. Jeżeli pobyt dobiegnie końca, a my będziemy posiadać dinary należy udać się z wcześniej otrzymanym kwitem do najbliższego punktu wymiany. Pamiętajmy jednak, że w przypadku zamiany na euro lub dolary otrzymać możemy z powrotem tylko 1/3 kwoty przeliczonej z dinarów. Warto więc, nie wymieniać na zapas bowiem później jesteśmy zmuszeni do wydania wszystkiego lub większej części tak, aby umożliwić sobie wymianę zwrotną. Wywożenie dinarów poza teren Tunezji jest surowo wzbronione. Miejmy przy sobie również drobne sumy w euro czy dolarach. Ułatwi to podróżowanie oraz targowanie się z Tunezyjczykami. Trzymając duże sumy pieniędzy w hotelach oddawajmy je do sejfów, albowiem dość często zdarzają się przypadki włamań i kradzieży.

Walutą Tunezji jest Dinar, jednakże przepisy walutowe zabraniają zarówno wwożenia, jak i wywożenia Dinarów, dlatego jadąc na urlop musimy mieć ze sobą karty kredytowe, zwykłe debetowe nie zawsze działają, albo gotówkę. Co lepsze i co najważniejsze, jaką walutę ze sobą zabrać?

Euro, jak i dolary możemy wymienić w kilku miejscach. Na lotnisku, w banku, jak i w każdym hotelu. Także na uliczkach miast znajdziemy małe kantory. Kurs Dinarów, ustalany przez Centralny Bank Tunezyjski jest praktycznie wszędzie taki sam, odchylenia mogą być minimalne i przy wymianie niższych kwot mało też odczuwalne.

Jaką walutę do Tunezji?

Tunezyjczycy najchętniej wymieniają Dinary na Euro. Choć za Dolary czy Funty brytyjskie także otrzymamy Dinary. W mniejszy punktach czy kantorach w przypadku Dolarów możemy mieć słabszy przelicznik. Dzieje się tak ze względu na mocne wahania Dolara, które powodują, że przelicznik może być dla Tunezyjczyków z dnia na dzień mało atrakcyjny, a wręcz nieopłacalny.

Polityka walutowa Tunezji.

Kontrole celne przy wjeździe do Tunezji, jak i podczas odprawy bagażowej, są bardzo rygorystyczne, ponieważ nie wolno mieć przy sobie tunezyjskiej waluty. Jednostką monetarną jest Dinar, dzielący się na 1000 milimów. Z pewnością monety przydadzą się nam dla obsługi hotelowej na napiwki, do automatów telefonicznych, jeśli chcemy korzystać z budek, a także do małych restauracji, gdzie nie zapłacimy kartą kredytową. Walutę obcą możemy przywieźć w gotówce, bądź podjąć z bankomatów, dostępnych na terenie całej Tunezji. Ta druga opcja może być mało korzystna, ze względu na wysokie prowizje banków i niski kurs waluty.

Co z pozostałą walutą?

Z Dinarów nie skorzystamy na strefie wolnocłowej na lotniskach. Tam także tylko możemy płacić walutą wymienialną. Dinarów nie wolno nam także wywozić. Dlatego z wymiany warto zostawić kwit, by później można było z powrotem wymienić pozostałe Dinary na Euro czy Dolary. Taka wymiana jest możliwa tylko wtedy, jeśli wydaliśmy z zadeklarowanej kwoty 2/3. Dlatego najlepiej wymieniać tyle, ile nam jet potrzebne, a resztę pieniędzy przeznaczyć na pamiątki i bibeloty. Alternatywą jest podejmowanie Dinarów z bankomatu, w przypadku korzystnego przelicznika w banku, może być to także udana transakcja.

Płacimy kartą.

Karty kredytowe z pewnością akceptowane są w hotelach, większych restauracjach, pubach, w niektórych sklepach, a także w wypożyczalniach samochodów. Nie wszystkie jednak funkcjonują w Tunezji, dlatego warto sprawdzić przed wyjazdem czy nasz bank oferuje taką możliwość. Najpopularniejsze karty w Tunezji to MasterCard, Maestro czy Visa. Ponadto musimy być przygotowani na przelicznik. Z pewnością nie kalkuluje się wypłacać kartą pieniędzy z bankomatów, transakcje są bardzo drogie. Płatności natomiast dokonamy bez prowizji. Należy koniecznie zabrać ze sobą numer, na jaki możemy zastrzec kartę w przypadku zgubienia czy kradzieży. Przeważnie każdy bank posiada specjalną infolinię dla osób dzwoniących z zagranicy.