Turcja podstawowe informacje

Od kilkunastu lat możemy obserwować wyraźny zwrot jaki Turcja dokonała w kierunku euroatlantyckim. Począwszy od 2005 roku toczą się negocjacje dotyczące przystąpienia Turcji do Unii Europejskiej.

Jednakże, przynajmniej na razie, trudno podać datę ewentualnego poszerzenia UE o Turcję. Wybierając się w te rejony musimy zatem pamiętać o kilku rzeczach, a przede wszystkim zadbać o to, byśmy posiadali przy sobie odpowiednie dokumenty. Unikniemy w ten sposób niemiłych niespodzianek.

Wszystkich potrzebnych informacji udziela Biuro Radcy ds. Kultury i Turystyki Ambasady Turcji (ul. Krakowskie Przedmieście 19/1, Warszawa, nr tel. 22 826-62-88).

Czy trzeba mieć paszport na wczasy do Turcji?

Ponieważ Turcja nie należy jeszcze do UE, podstawowym dokumentem, którego będziemy potrzebowali jest paszport. Przed planowanym wyjazdem sprawdźmy jego ważność, w momencie przekraczania granicy musi on posiadać ważność przez jeszcze co najmniej 3 miesiące. Dzieci poniżej piątego roku życia nie muszę posiadać paszportu. Również dzieci mające nie więcej, niż trzynaście lat nie muszą mieć własnego paszportu, pod warunkiem, że ich zdjęcie znajduje się w paszporcie, któregoś z rodziców.

Jakie są wymagania wizowe w Turcji?

Jeżeli z jakiegoś powodu nie posiadamy paszportu Rzeczypospolitej Polskiej, ale za to mamy polskie dokumenty, na 2 tygodnie przed planowanym wyjazdem powinniśmy się zgłosić do Działem Konsularnym Ambasady Turcji w Warszawie (ul. Malczewskiego 32, godziny urzędowania: 9.00-12.00, nr tel. 22 646-43-21 do 25), w celu wyrobienia wizy. Jej koszt to 238 złotych. Przed wyjazdem do Turcji nie musimy zaopatrywać się w specjalną wizę. Obywatele państwa Polskiego kupują ją dopiero po przylocie na lotnisko – w przypadku gdy podróżujemy samolotem lub w momencie przekraczania granicy – jeżeli podróżujemy lądem. Wiza kosztuje 15 euro (20 dolarów amerykańskich) i jest ważna przez 30 dni. W tym czasie możemy wielokrotnie przekraczać granicę.

Jakie są cła w Turcji?

Przed wyjazdem do Turcji powinniśmy się zorientować co wolno, a czego nie powinniśmy ze sobą zabierać. Szczegółowe informacje na ten temat możemy znaleźć w Internecie lub dzwoniąc do Biura Radcy ds. Kultury i Turystyki Ambasady Turcji w Warszawie. Wszystkie przedmioty, których wartość przekracza 15 000 USD powinny zostać wpisane w nasz paszport, inaczej możemy mieć poważny problem z ich wywiezieniem. Prawo tureckie zabrania bowiem wywożenia dzieł sztuki, antyków i innych wartościowych przedmiotów. Jest to możliwe tylko jeżeli posiadamy odpowiednie dokumenty. Cle nie podlega 200 sztuk papierosów oraz alkohol, do 7 butelek w objętości po 700 ml każda.

Ważne telefony

Na koniec podajemy zestawienie najbardziej przydatnych numerów telefonów:

INSTYTUCJANR TEL.
Policja155
Pogotowie112
Straż Pożarna110
Biuro Numerów118
Informacja PTT161


Adres ambasady Rzeczypospolitej w Ankarze: Atatürk Bulvarı Nr 241, Kavaklıdere, PK-20, 06-650 Ankara, nr tel. (+90) 312 4572000. Konsulat Generalny w Stambule: Istanbul – Maslak, Giz 2000 Plaza, Ayazaga Köyü Yolu No: 7, K. 5, nr tel. (+90) 212 2906630 do 31.