O czym warto pamiętać przed wyjazdem do Turcji?

Wybierając się w podróż do Turcji, warto zaznajomić się z obowiązującymi przy wjeździe do państwa przepisami. Pozwoli to nam uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji, straconego czasu, tłumaczeń a przede wszystkim rozczarowania wynikającego z niemożliwości przewiezienia czegoś, co akurat postanowiliśmy zabrać. Celnicy pod tym względem są niezwykle restrykcyjni i wymagają od turystówbezwzględnej znajomości obowiązujących przepisów.

Przepisy celne obowiązujące przy wjeździe na granicy tureckiej

Na granicy musimy wykupić jednorazową wizę, uprawniającą do wjazdu na terytorium Turcji. Ponadto należy posiadać przy sobie ważny paszport. Jeśli chodzi o posiadaną gotówkę, pamiętajmy, by nie przekraczała równowartości 5 tysięcy dolarów amerykańskich. Jeśli zamierzamy zabrać ze sobą wyższą kwotę, wymagane jest zadeklarowanie tego faktu na granicy celnej.

Bez uiszczania opłaty celnej za wwożone towary możemy ze sobą przewieźć: 200 sztuk papierosów, 5 litrów alkoholi, 1,5 kg kawy (niezależnie czy mielonej czy rozpuszczalnej), 0,5 kg herbaty, 5 nieprzekraczających objętość 120 ml butelek perfum oraz 1 kg słodyczy i 1 kg czekolady. Wszystko co nadto, zobowiązywało będzie do deklaracji oraz dokonania opłaty wysokiego cła.

Wyjazd z Turcji

Opuszczając państwo tureckie, pamiętajmy o pamiątkach jakie wywozimy z tego pięknego kraju. Z niezwykłą surowością karane są wszelkie próby przemytu antyków. Chcąc zabrać ze sobą jakąś piękną i drogocenną rzecz (a takich w Turcji znajdziemy naprawdę wiele), musimy wiedzieć, iż na granicy poproszeni zostaniemy o okazanie dowodu zakupu ale i także przedstawienie pokwitowania – poświadczającego wymianę waluty, jaka była potrzebna nam do nabycia danego przedmiotu. 

Jeśli płaciliśmy kartą, czy wypłacaliśmy pieniądze z tamtejszego bankomatu, koniecznie musimy posiadać przy sobie odpowiedni wydruk. Brak odpowiednich dokumentów, traktowany jest jako próba przemytu i karany jest utratą cennej pamiątki bez zwrotu poniesionych przez nas kosztów, a w najdrastyczniejszym przypadku nawet pozbawieniem wolności. Z oczywistych przepisów celnych obowiązujących na granicy tureckiej, jest zakazwwożenia czy wywożenia narkotyków. Ciekawostką, o której jednak warto wiedzieć jest fakt, iż mogą nas czekać nieprzyjemności w związku z posiadaniem np. książek, czasopism, publikacji, płyt w języku kurdyjskim. 

Nie jest zakazane ich posiadanie, aczkolwiek tureckie służby porządkowe, niechętne propagowaniu języka tej mniejszości, mogą czynić nam nieprzyjemności w postaci przesłuchań skąd owe materiały zdobyliśmy, żądań składania wielu wyjaśnień a nawet zatrzymań, jeśli się uniesiemy i nie okażemy chęci współpracy.