Reklama
Strona główna Chorwacja Zagrzeb – pogoda, co warto zobaczyć w Zagrzebiu?

Zagrzeb – pogoda, co warto zobaczyć w Zagrzebiu?

Ciekawe miejsca w Zagrzebiu. Pogoda i klimat.

116

Ciekawe miejsca w Zagrzebiu. Pogoda i klimat.

Zagrzeb to stolica Chorwacji  i jedno z najpiękniejszych i największych miast tego kraju. Mimo dużej liczy ludności( około miliona), miasto jest naprawdę wyjątkowe. Brak tu tradycyjnych dla dużych metropolii drapaczy chmur i kosmicznych budowli. Cała zabudowa miasta to pozostałości architektury austro- węgierskiej, które są bardzo majestatyczne i tworzą niepowtarzalną atmosferę tego miasta. Zagrzeb to miasto, które powstało z dwóch oddzielnych osad, które przez wiele lat ze sobą rywalizowały. Jednak niebezpieczeństwo ze strony Turków sprawiło, że się połączyły i powstało to piękne dziś miasto Zagrzeb.

Z tego powodu, że panuje tam klimat podobny do tego, który mamy w Polsce, dość rzadko nasi rodacy odwiedzają to miejsce. Drugim powodem jest brak morza i plaż, które to najbardziej przyciągają Polaków w sezonie urlopowym.

Zagrzeb – pogoda

Zagrzeb znajduje się w strefie łagodnego klimatu kontynentalnego, z suchym i ciepłym latem, oraz mroźną zimą. Latem temperatury powietrza dochodzą nawet do 34° C, natomiast zimą spadają niekiedy poniżej zera. Jednak jest to tak urocze miasto, że nie ważne czy pada deszcz czy też świeci słońce, to z całą pewnością będziemy nim zauroczeni.

Choć zimy nie są tak ostre jak w Polsce, to jednak chłodniejsze w porównaniu do tych, które występują na chorwackim wybrzeżu. W najwyższych partiach gór zdarzają się również temperatury ujemne. Miesiące letnie nie są też bardzo upalne, a najwyższe temperatury notuje się w lipcu i średnio wynoszą one około 27’ C. Jeżeli chodzi o opady deszczu, to podobnie jak w Polsce, największe notuje się jesienią, zwłaszcza w październiku.

Położenie i historia

Zagrzeb jest malowniczo położony u stóp pasma górskiego Madvednicy i jest usytuowane na dwóch wzgórzach: Kaptol i Gradem. W zamierzchłych czasach na tych wzgórzach były dwie osobne osady, które ze sobą rywalizowały. Dopiero gdy mieszkańcy połączyli swoje siły w obliczu najazdu tureckiego, to powstało to wspaniałe miasto Zagrzeb. Obecnie zamieszkuje go około 1 miliona mieszkańców, jednak miasto nie traci swojego wyjątkowego charakteru.

Zwiedzanie

Zagrzeb jest bardzo pięknym miastem, które mimo dużego zaludnienia i prężnie rozwijającej się gospodarki, nic nie traci na swojej wyjątkowości. Nie znajdziemy tam zimnych drapaczy chmur, które spotyka się w innych stolicach. W mieście króluje zabudowa tradycyjna i wiele budowli, które pamiętają zamierzchłe czasy monarchii austro- węgierskiej. Spacerujmy po licznych parkach i cmentarzach, zwiedzajmy muzea i koniecznie skierujmy swoje kroki do licznych świątyń.

Co warto zobaczyć?

Jak to w każdej stolicy, tak i w Zagrzebiu jest bardzo dużo atrakcji i ciekawych miejsc. Naprawdę warto choć na kilka dni zatrzymać się w tej stolicy i wędrując uliczkami tego miasta, poczuć jego przedziwną atmosferę. Miłośnicy historii koniecznie muszą zobaczyć Kapitol- najstarszą dzielnicę Zagrzebia, w której niewątpliwie najwspanialszy jest gotycko- barokowy Kościół NMP. Ponadto warto zwiedzić również Kościół Katedralny i Pałac Arcybiskupi.

Zagrzeb to przede wszystkim pozostałości historii, mało w nim nowoczesności, choć oczywiście wprawne oko także i je dostrzeże. Inne ciekawe miejsca to:

  • liczne muzea
  • cmentarz Mirogoj
  • jaskinia Veternica