Najciekawsze miejsca do nurkowania w Chorwacji. Polska baza nurkowa zaprasza zarówno tych początkujących jak i osoby zaawansowane w tym sporcie.

Chorwacja posiada wiele atrakcyjnych miejsc do nurkowania. Obecnie jest około 85 zarejestrowanych baz. Aby jednak można było tam nurkować trzeba posiadać aktualny certyfikat chorwackiego związku nurkowego. Taki certyfikat ważny jest przez rok czasu od momentu wyrobienia i kosztuje około 100 kun. Można go wyrobić we wszystkich bazach nurkowych, które bez problemu znajdziemy w większości miast na wybrzeżu. Oczywiście musimy wpierw posiadać uprawnienia nurka. Podwodny świat Chorwacji oferuje turystom nie tylko podziwianie raf koralowych oraz ryb, lecz również możliwość zwiedzania wraków statków z różnych epok.

Miejsca polecane wszystkim nurkom w Chorwacji.

W pobliżu wyspy Premuda znajduje się miejsce zwane podwodną Katedrą. Jest to zespół podwodnych jaskiń połączonych dogodnymi przejściami. Poprzez liczne szczeliny w skałach do jaskiń docierają promienie słoneczne tworząc wspaniała atmosferę miejsca poprzez stale zmieniający się układ światłocieni. Kolejnym miejscem dla wszystkich nurków jest Stambedar będący małą wysepką nieopodal wyspy Hvar. W tym miejscu znajduję się niezwykła ścian skalna. W swojej najgłębszej części na głębokości około 45m pozwala ona na podziwianie różowych i czerwonych gorgonii. Nurkowie cenią sobie również możliwość obserwowania wielu gatunków ryb oraz żółwi morskich.

Miejsca dla zaawansowanych nurków w Chorwacji.

Ulubionymi miejscami wypraw doświadczonych nurków są niewątpliwie morskie wraki. Godne polecenia są w szczególności dwa miejsca. W rejonie Istria znajdziemy wrak promu morskiego o długości 85m i szerokości 12m.Prawie wiek przebywania pod wodą nie zniszczył wraku, który zachował się w znakomitym stanie i jest zaliczany do najpiękniejszych na Adriatyku. W pobliżu Dubrownika znajduje się natomiast wrak statku handlowego. Wrak spoczywa na głębokości 55m wbity w dno rufą a dziobem oparł się o pomorskie skały pod kątem45 stopni. Z tego też względu wskazane jest zachowanie szczególnej ostrożności w czasie wycieczki w pobliże wraku. Wokół wraku rozwinęło się bogate życie podmorskie.

Całkowity zakaz nurkowania.

Turystą nie wolno nurkować w obszarach portowych, oraz miejscach kotwiczenia jednostek. Zakaz dotyczy również miejsc o znacznym natężeniu żeglugi. Z nurkowania wyłączone są również tereny morskich rezerwatów przyrody i rezerwaty podwodne. Należy unikać również nurkowania w pobliżu obiektów oznaczonych, jako wojskowe. Nie należy również podejmować prób nurkowania w Parkach Narodowych Brijuni i Krka Wyspy Palagruža i Jabuka. Po uzyskaniu specjalnego pozwolenia można podziwiać podwodne atrakcje Parków Kornati i Mljet.

Najciekawsze miejsca do nurkowania w Chorwacji.

Naprawdę trudno by opisać wszystkie ciekawe miejsca do nurkowania, które znajdują się na terenie Chorwacji. Poniżej podamy te najchętniej wybierane przez nurków, wraz z krótkim opisem:

1. Kwarner:

  • wrak statku na wyspie Krk
  • głębokość 7-32 m

2. Dalmacja:

  • podwodne jaskinie w zatoce Siroka
  • wrak statku w Dubrowniku
  • podwodna ściana na wysepce Stambedar

3. Istria:

  • wrak promu morskiego
  • głębokość 23- 32m.

Polska baza nurkowa.

Wśród wielu baz nurkowych w Chorwacji, znajdziemy tam również bazę polską. Mieści się ona na wyspie Muter i została założona w 1999 roku. Baza otwarta jest od maja do października i w tym czasie organizowane są specjalne przejazdy autokarowe z wielu miast w Polsce, bezpośrednio do bazy. Jest to idealne miejsce zarówno dla doświadczonych nurków jak i dla tych zupełnie początkujących. Na miejscu bowiem organizowane są kursy nurkowania, począwszy od tego dla początkujących jak i rozmaite specjalizacje dla tych już nurkujących.