Zabytki na Przylądku Sunion. Pogoda w Sunion. Co warto zwiedzić i zobaczyć na wczasach?

Z początkiem nowego roku, kiedy okres ferii zimowych jest już zarezerwowany lub też kiedy dopiero co je zakończyliśmy, zaczynamy planować letnie wojaże. I choć do upalnego lata pozostało jeszcze sporo czasu, to często zakup zagranicznej wycieczki z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem owocuje uzyskaniem w biurze podróży znacznego rabatu. Podstawowe pytanie to jednak kierunek naszej letniej wyprawy. Jak donoszą badania, większość z nas pozostawia do wyboru jedną z dwóch opcji, do których należą wakacje nad polskim morzem lub też zagraniczny wyjazd do jednego z europejskich kurortów. I choć polskie morze kusi bliskością, a niekiedy i ceną, to wciąż kryterium pewnej pogody, jakie zostaje spełnione przez najpopularniejsze z zagranicznych państw okazuje się być czynnikiem decydującym. Co za tym idzie, do wyboru pozostają nam między innymi takie kraje, jak Hiszpania, Włochy oraz Grecja, przy czym ta ostatnia okazuje się być na przełomie minionych lat najpopularniejszym z kierunków. Odwiedzamy więc Ateny, odwiedzamy Kretę, ale są i tacy, którzy wybierają Przylądek Sunion.

Warunki pogodowe w Sunion

Jak na Grecję przystało, gorącym latem cieszyć się możemy od maja do sierpnia, a niekiedy i września. Oznacza to średnie temperatury w ciągu dnia na poziomie do 30 stopni Celsjusza, sięgającą 10 liczbę godzin w trakcie których liczyć możemy na słońce, nikłe opady deszczu i stosunkowo ciepłe greckie wody sprzyjające szaleństwom i kąpielom. I choć trudno w takich warunkach myśleć o spacerach, to wielu turystów decyduje się nawet latem na zwiedzanie i poznawanie tego, co Przylądek Sunion ma im do zaoferowania, a wbrew pozorom jest tego sporo.

Zwiedzamy Sunion

Leżący u południowo – wschodniej części wybrzeża Attyki o Sunion kojarzony jest głównie z ruinami świątyni Posejdona, choć wielu turystów upodobała sobie to miejsce jako taras widokowy na Morze Egejskie lub też rejon w którym zachody słońca są najpiękniejsze. Jak na przylądek przystało, już w okresie starożytności, Sunion był traktowany jako punkt orientacyjny, na którym bazowali żeglarze udający się do Aten lub Pireusu. Na uwagę zasługuje też fakt, iż od 1906 r. prowadzone są na Przylądku Sunion liczne wykopaliska, dzięki którym udało się odkopać m.in. inskrypcja i unikalne płaskorzeźby. Większość z tych odkryć trafiła do Narodowego Muzeum Archeologicznego, które mieści się w Atenach. Wokół Sunion krąży wiele opowieści i mitów. Warto więc zapoznać się z nimi tuż przed wyjazdem, a być może część z nich uda się potwierdzić lub przeciwnie – obalić.