Któż z nas nie marzy o długich wakacjach? Z dala od zgiełku, codziennego zamieszania, niekiedy monotonii. Bez szefa nad głową, który jak dozorca lub dyktator nakazuje, a następnie monitoruje postęp naszych prac. Jesteśmy zmęczeni pracą, przytłaczają nas domowe obowiązki, wyjście do kina już nie cieszy jak dawniej, a biegająca po domu gromadka dzieci przyprawia nas o zawrót głowy. Jak choć na chwile wyrwać się z tego zamieszania? Nic prostszego – wizyta w pobliskim biurze podróży powinna przynieść upragnione rozwiązanie i sprawić, że na naszej twarzy zagości uśmiech, a głowa zaprzątnięta zostanie choć przez chwilę wakacyjnymi rozmyślaniami nad tym co zabrać, co zostawić i co przekazać osobom, które podczas naszej nieobecności wszystkim się rzetelnie zaopiekują. Skoro decyzja o wyjeździe jest pewna, a my oswoiliśmy się z myślą o zbliżającym się wyjeździe, to warto nie tracić chwili i faktycznie udać się na spotkanie z pracownikiem w biura podróży. Pozostaje jeszcze tylko wybór miejsca na upragnione wakacje. Co powiecie więc na Grecję, a dokładniej Olimpię?

Olimpia w kilku słowach

Najsłynniejsze za czasów starożytności miejsce kultu Zeusa każdego roku przyciąga sporą grupę turystów z całego wręcz świata. Pogoda iście grecka objawia się upalnym latem i łagodną zimą, podczas której przybywają do Olimpii wszyscy ci, którzy preferują dogodne warunki na piesze wędrówki i rozkoszowanie się nie tylko dźwiękami natury ale przede wszystkim dorobkiem starożytności. Wszak to tu w roku 776 p.n.e. odbyły się pierwsze igrzyska olimpijskie i to tu zapalany jest znicz olimpijski. Pozostałości stadionu i świątyni Zeusa stanowią jeden z głównych punktów wycieczek po Olimpii. Zaraz po nich, turyści z zainteresowaniem przyglądają się świątyni bogini Hery, łaźniom oraz tym, co pozostało po Leonidaionie. To wciąż nie wszystko.

W Olimpii trafimy także do Archeologicznego Muzeum – jednego z najważniejszych w Grecji, a to za sprawą obecności w nim m.in. takich eksponatów, jak głowa Hery, jedną z najbogatszych kolekcji przedmiotów z brązu, czy posąg Hermesa Praksytelesa. Naszej uwadze nie powinien także umknąć fakt, iż to właśnie Olimpia wpisana jest na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.