Indie to kraj o klimacie i warunkach życia bardzo mocno różniących się od tych, które znane są Europejczykom. Choć duże miasta, a szczególnie ich centra oraz kurorty nie odbiegają od poziomu zachodniego to na prowincji sprawa przedstawia się znacznie gorzej. Każdy wybierający się na wczasy lub podróż do Indii powinien pamiętać, że tamtejsza flora bakteryjna jest odmienna od europejskiej. Może to powodować problemy żołądkowe, szczególnie na początku pobytu. W wodzie występują także różnego rodzaju pasożyty, które powodować mogą niestrawność i biegunkę.
Poza tym zmiana sposobu żywienia może mieć także wpływ na zdrowie. Warto pamiętać, że słońce może również być niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego wybierając się na wczasy warto zabrać ze sobą odpowiednio wyposażoną apteczkę.
Dostępność leków w Indiach
Indie są jednym z największych na świecie producentów leków generycznych a sieć aptek w każdym większym mieście, a w ostatnich czasach także na prowincji jest bardzo gęsta. Leki w nich sprzedawane mają zwykle inne nazwy od tych, które znamy z Europy i są ich tańszymi zamiennikami. Gdyby więc zaszła potrzeba nabycia leków na miejscu najlepiej zapytać aptekarza, który wskaże odpowiedni środek.
Jakie leki warto zabrać ze sobą
Wyjeżdżając na wczasy do Indii warto zabrać ze sobą trochę podstawowych leków, których działania jesteśmy pewni. Wyposażenie prostej apteczki powinno wyglądać następująco:
- Leki przeciwko biegunce – na przykład Nifuroksazyd (przeciwbakteryjny), Metronidazol (przeciw pasożytom) i leki osłonowe działające na układ pokarmowy typu Trilac
- Leki łagodzące niestrawność i pomagające na wątrobę – Syrimarol, Hepatil lub podobny
- Leki przeciwbólowe
- Leki przeciwuczuleniowe – na przykład Zyrtec lub Loratadyna
- Środki łagodzące pieczenie po ugryzieniach owadów – takie jak Fenistil
- Środki łagodzące oparzenia słoneczne zawierające Panthenol
- Środki odkażające
- Środki opatrunkowe
Wskazówki dla osób stale przyjmujących określone leki
Osoby przewlekle chore lub przyjmujące stale określone lekarstwa powinny przed wyjazdem na wczasy odwiedzić swojego lekarza i poprosić o wypisanie recepty pozwalającej na wykupienie lekarstw wystarczających na cały pobyt. Zabierając je ze sobą warto posiadać także zaświadczenie od lekarza potwierdzające, że dana osoba powinna je przyjmować i posada je legalnie. W przypadku osób przewlekle chorych warto aby lekarz prowadzący przepisał także środki, które można przyjmować w połączeniu z zażywanymi lekami a działającymi na biegunkę, niestrawność czy uczulenia.
Wskazówki dla osób wyjeżdżających na wczasy z dziećmi
Osoby wyjeżdżający do Indii z małymi dziećmi powinny zaopatrzyć się w zapas modyfikowanego mleka, jednorazowych pieluch oraz lekarstwa przeciwbiegunkowe i przeciwuczuleniowe dostosowane do wieku dziecka.