Archipelag Kornatii – miejsce dla samotników i poszukiwaczy przygód. Pogoda, klimat i opis wysp.

Archipelag Kornatii położony jest w środkowej części Dalmacji, zatem znajduje się w zasięgu łagodnego klimatu śródziemnomorskiego. Nazwa archipelagu pochodzi od nazwy największej wyspy Korant, którą zamieszkuje jedynie 7 osób. Jest to zatem idealne miejsce dla tych, którzy szukają prawdziwego spokoju i naprawdę dzikich plaż.

Pogoda i temperatury

Klimat śródziemnomorski charakteryzuje się bardzo łagodną i ciepłą pogodą przez cały niemal rok i tak też jest na archipelagu Kornatii. Miesiące letnie bardzo ciepłe z temperaturami w okolicach 30’ C, a zimowe to około 10’ C. Najwięcej dni deszczowych notuje się w listopadzie, a najmocniejsze wiatry występują w miesiącu grudniu.

Opis wysp

Archipelag składa się z 147 wysp i tylko jedna z nich jest zamieszkana. Na największej wyspie Kornat jest zameldowanych 7 osób, choć wszystkie domy są używane jedynie sezonowo. Oczywiście jest ich więcej niż 7, jednak nikt nie mieszka tam przez cały rok. Wspaniała roślinność, wiele gatunków zwierząt i ptaków, niczym nie skażona przyroda i wspaniałe plaże sprawiają, że na wyspy przyjeżdża coraz więcej turystów. Dlatego też, część wysp została ochroniona przez utworzenie Parku Narodowego.