Pogoda i klimat w Egipcie. Ciekawostki z Egiptu. Jakie są najważniejsze zabytki w Egipcie?

Egipt to muzułmański kraj położony w północno- wschodniej Afryce. Jest to kraj gdzie panują straszne susze i są olbrzymie problemy z wodą. W wielu regionach przez wiele lat nie spada ani jednak kropla deszczu. Większość ludności zamieszkuje tereny w dolinie Nilu i na wybrzeżach. Są to również najbardziej przyjazne tereny dla turystów na wczasach

Pogoda i klimat.

Egipt znajduje się w zasięgu klimatu zwrotnikowego, który na północy jest suchy, a im dalej na południe tym przekształca się w skrajnie suchy. We wspomnianych rejonach południowych, nawet przez kilka lat nie pada deszcz i panuje okropna susza. Jedynie na północnym i wschodnim wybrzeżu oraz w okolicach rzeki Nil, jest przyjazny i stosunkowo łagodny klimat.

W rejonach północnych, w okresie zimowym notuje się co roku niewielki opady deszczu, jednak ma to niewielki wpływ na deficyt wody w tym kraju.

Ciekawostki

Będąc w Egipcie nie raz usłyszymy słowo bakszysz, które oznacza napiwek. Należy więc mieć zawsze przygotowane drobne, aby w razie potrzeby zawsze mieć je pod ręką. Bakszysz płacimy w restauracji, w hotelu, w taksówce i w sklepie. W Egipcie bardzo tanie jest paliwo, oczywiście w przeliczeniu na euro lub złoty i  w porównaniu do naszych europejskich standardów.

Co warto wiedzieć?

Pamiętajmy że Egipt to kraj muzułmański, zatem najważniejszym tam świętem jest Ramadan. Podczas tego święta sklepy i restauracje są w dzień zamknięte i dopiero wieczorem można zrobić zakupy lub wybrać się na kolację do restauracji.

Najważniejsze zabytki w czasie zwiedzania na wakacjach w Egipcie

Miłośników historii i zabytków zachwyci Aleksandria, pełna meczetów, kościołów, pałaców i parków. Do tego wspaniałe łaźnie rzymskie, Marina, Biblioteka Aleksandryjska, Twierdza Kajtbaj, a także liczne muzea i nawet zoo.

Kair to kolejne miejsce gdzie zabytków jest całe mnóstwo, tyle, że nawet ciężko by było wymieniać: Dzielnica Koptyjska, Cytadela Saladyna, a do tego liczne meczety, mauzolea, świątynie, kościoły i jak na stolicę przystało, bardziej nowoczesne rozrywki.

Ogólnie Egipt zapewni mnóstwo atrakcji na wakacjach. Najważniejsze, żeby Egipt stał się znowu popularny wśród turystów musi być bezpiecznie. W dzisiejszych czasach niestabilna sytuacja w Afryce odstrasza skutecznie turystów i cierpi na tym caly ruch turystyczny w Egipcie.