Aruba, Karaiby

Aruba znajduje się na Morzu Karaibskim w odległości czterdziestu km.od wybrzeży Wenezueli. Wyspa przynależy do archipelagu Małe Antyle. Łączna powierzchnia Aruby – 193 km kw.Aruba została odkryta pod koniec XV wieku przez hiszpańskich żeglarzy, zaś w XVII wieku została włączona do Antyli Holenderskich.

Obecnie jest to terytorium stowarzyszone z Holandią, w którym głową jest władca holenderski reprezentowany przez gubernatora.

Stolicą i zarazem największym miastem jest Oranjestad.

Religia: 82% populacji należy do Kościoła katolickiego, a 8% – protestanci. Wśród pozostałych 10% znajdują się wyznawcy hinduizmu, islamu, judaizmu i konfucjanizmu.

Języki: Na wyspie Aruba brak barier językowych. Najczęściej występujące języki to: angielski, hiszpański, holenderski i papiemento – język tubylców.

Elektryczność: napięcie 100 V.

Ludność Aruba: 70 000 mieszkańców.

Karty kredytowe: American Express, Visa, Master Card, Dinners Club.

Wymagania wjazdowe: paszport i wiza wydana w Ambasadzie Holandii. Wydanie wizy trwa 1 tydzień.


Terytorium Aruby – strefa wolnego handlu.

Klimat, temperatury na Aruba

Na wyspie Aruba panuje tropikalny klimat morski. Pory roku zmieniają się niemal niezauważalnie. Ogromna liczba słonecznych dni w roku i orzeźwiający powiew wiatru od morza sprawiają, że warunki do wypoczynku na Aruba są idealne. 
Temperatura powietrza na wyspie przez cały rok utrzymuje się w granicach + 29 C, temperatura wody – +24-27 C. Szczególnie uderzające jest to, że powietrze na wyspie jest suche, co w tropikach jest rzadkością.

Ta mała wyspa okrążona białym piaskiem, leży w samym sercu wysp karaibskich. Tutaj powiew lekkiej, ciągłej bryzy wprowadza miły orzeźwiający chłód oceanu na wybrzeże. Strome skaliste klify i wydmy są typowe dla północnego wybrzeża. Centrum Oranjestadu – stolicy wyspy, pełne jest kolorowych domów holenderskiej architektury.

Aruba zaprasza na wakacje

Wybrzeże na południowym zachodzie Aruby – nieprzerwany pas plaży, która rozciąga się na długości kilku kilometrów (słynne światowe kurorty Palm Beach Aruba i Eagle Beach Aruba). Miękki piasek plaży i komfortowe hotele Aruby, nie bez przyczyny należa do najpiękniejszych miejsc do wypoczynku, a wśród modnych kurortów świata – zajmują zaszczytne siódme miejsce. 

Obejrzyjcie koniecznie porady po angielsku – niebezpieczeństwa Aruby:

Piękno wyspy Aruba zasługuje, ażeby wakacje na Karaibach spędzić tutaj.