Zabytkowe, a zarazem największe miasto w Grecji będące jednocześnie jej stolicą. Tak w kilku słowach można opisać Ateny, które bezustannie zajmuje jedno z czołowych miejsc w kategorii najistotniejszych ośrodków turystycznych Europy. Choć miasto większości z nas kojarzy się ze starożytnością to warto wiedzieć, że na dzień dzisiejszy są tam trzy linie metra, rozciągające się na długości 73km. Przyglądając się Atenom od strony administracyjnej wspomnieć należy, że dzielą się one aż na siedem dzielnic, z których każda zamiast nazwy ma przypisaną cyfrę z puli od 1 do 7. Powszechnie jednak używany jest podział określany mianem historycznego – dzielący Ateny na 48 dzielnic, z których każda ma własną nazwę.

Pogoda w Atenach.

Obserwując roczny układ średnich temperatur powietrza w ciągu dnia zaobserwować można znaczącą różnicę między miesiącami typowo zimowymi, a pozostałą częścią roku. Tak oto między grudniem, a marcem temperatura utrzymuje się na poziomie 10 – 15 stopni Celsjusza. Z kolei pozostała część roku to średnie temperatury na poziomie od 15 nawet do 28 stopni Celsjusza. Jeśli zaś chodzi o temperaturę wody, to w okresie zimowym nie przekracza ona 16 stopni Celsjusza, podczas gdy w pozostałej części roku rośnie od 15 stopni Celsjusza w kwietniu aż do 24 stopni Celsjusza w lipcu i sierpniu, po czym ponownie spada, by w grudniu wrócić do poziomu 16 stopni. Okres zimy to również czas, kiedy dzienna ilość godzin słonecznych jest znikoma, w przeciwieństwie do greckiego lata, kiedy to słońcem cieszyć się można nawet pół doby. Ilość godzin nasłonecznienia to zupełne przeciwieństwo ilości dni deszczowych, które wzrastają w okresie zimy, by z kolei podczas lata zanotować diametralny spadek.

Czas na zwiedzanie.

Ateny, jak chyba żadne z Greckich miast ma nieskończoną wręcz ilość miejsc godnych uwagi i zabytków wartych zobaczenia. Jak się okazuje, turyści zwiedzający te tereny w głównej mierze decydują się na jedną z czterech najpopularniejszych tras wycieczkowych:

  • począwszy od wzgórza i zabytkowego fortu Likawitos będącego doskonałym punktem widokowym dla wszystkich, pragnących obserwować Wielkie Ateny oraz zespół Akropolu,
  • od strony Plaki udając się na Areopag – wzgórze w pobliżu wejścia na Akropol,
  • dookoła wzgórza Akropolu lub przez Plakę udając się na Plac Syntagma, gdzie co godzinę zmienia się warta nad Grobem Nieznanego Żołnierza w pobliżu gmachu Parlamentu,
  • na wzgórze Filopapposa, będące w sąsiedztwie z Akropolem i stanowiące miejsce najstarszego osadnictwa pochodzącego z ery neolitycznej oraz punkt widokowy znajdujący się na Akropolu, z którego doskonale zaobserwować można Odeon Herodesa Attyka.

Prócz wspomnianych tras, największą popularnością cieszą się również teatr Dionizosa, muzeum Akropolu, liczne świątynie, stadion Kallimarmaro, Łuk Hadriana, Akademia Ateńska, a także biblioteka Narodowa w Atenach.