Bodrum Turcja

Bodrum mieści się na Półwyspie Bodrum. Niedaleko znajdują się pasma górskie, a krańce leżą niemalże u wybrzeży zatoki, która jest urozmaicona wapienną linia brzegową przypominającą klify.

Miasto to zostało już wzniesione 353 lata przed naszą erą. Słynie przede wszystkim z pierwszego na świecie wybudowanego mauzoleum, które zostało wpisane na listę siedmiu cudów świata

Mieszanka kultur i Religi, która się tutaj przewijała, pozostawiała po sobie liczne pamiątki w postaci budowli. Tak i było z Krzyżowcami, którzy postawili Zamek św. Piotra.
Bodrum w bardzo szybkim tempie przerodziło się ze spokojnej wioski rybackiej w tętniący życiem turecki kurort, do którego chętnie turyści przyjeżdżają spędzać swoje wakacje.

Atrakcje w Bodrum

Przede wszystkim Bodrum do odwiedzin zachęca swoimi licznymi zabytkami, ale i oczywiście też malowniczymi krajobrazami, i urozmaiceniem pod względem przyrodniczym.
Do zabytków, które warto zobaczyć zalicza się Zamek św. Piotra, ruiny Mauzoleum, Amfiteatr, który był wybudowany by pomieścić blisko 13 tysięcy widzów, Brama Myndosa – jest to starożytne wejście do Halicarnassos. Prócz dziedzictwa kulturowego, odbywają się tu liczne spotkania i konkursy, do których można wpisać miedzy innymi coroczne międzynarodowe wyścigi jachtów. 

Oczywiście w Bodrum nie brakuje także licznych atrakcji związanych z samym urlopowaniem. Pełno ofert sportów wodnych, w tym tez propozycje nurkowania. A po aktywnym wypoczynku na pobliskich plażach, można udać się na spróbowanie regionalnych potraw na Aleję restauracyjną, która jest jedną z najsłynniejszych jeżeli chodzi o liczebność restauracji i kafejek o urokliwym charakterze. Oczywiście nie brakuje tu także sklepów z wyrobami regionalnymi, jak srebro, czy dywany.

Pogoda w Bodrum

Bodrum znajduje się na obszarze panowania klimatu podzwrotnikowego typu śródziemnomorskiego wilgotnego. Ewidentnie wyróżniane są tutaj dwa okresy, na chłodny i letni. Chłodny zaczynający się w listopadzie i kończący w kwietniu, charakteryzuje się tym, że temperatura rzadko kiedy przewyższa wartość 15°C. A średnia liczba dni deszczowych w tym okresie waha się od 10 do 15 dni w miesiącu. Okres letni rozpoczyna się z początkiem maja i kończy wraz z końcem października. Temperatury przekraczają wtedy 20°C, w lipcu i sierpniu osiągając szczególne apogeum blisko 32°C, a liczba dni deszczowych, nie będzie przekraczała 5 dni w miesiącu. 


Średnie temperatury w Bodrum

MiesiącŚr. temp. Min (°C)Śr. Temp. Max (°C)
Styczeń7,514,0
Luty7,515,0
Marzec8,016,0
Kwiecień13,020,0
Maj16,024,0
Czerwiec20,028,0
Lipiec22,031,0
Sierpień22,031,0
Wrzesień20,027,0
Październik16,023,0
Listopad13,019,0
Grudzień10,016,0

Kiedy najlepiej wybrać się na wakacje do Bodrum?

Na wakacje do Bodrum można wyjechać właściwie w ciągu całego roku. Co prawda wielbicieli upałów, najbardziej będzie interesować szczyt sezonu turystycznego, a mianowicie lipiec i sierpień. Jednak, jeżeli, komuś nie zależy wyłącznie na wylegiwaniu się na plaży, ma okazję spokojniej pozwiedzać sobie Bodrum i okolice najlepiej w maju, czerwcu, wrześniu oraz październiku.