Choć mniej znane to jakże urokliwe Castello, to tak naprawdę w pełnym brzmieniu Castellon de la Plana, miasto położone we wschodniej części Hiszpanii i będące we wspólnocie autonomicznej Walencja. To właśnie tu, aż do samego morza w Castello schodzą góry leżące w wewnętrznej części Półwyspu Iberyjskiego. Są one pewnego rodzaju murem chroniącym bogate miasta wybrzeża. Właśnie z tego powodu w tym obszarze Hiszpanii wiele jest zamków i warowni.

Pogoda

Pogoda w Castellon de la Plana nie odbiega od standardowych warunków pogodowych panujących w większości hiszpańskich regionów. Ciepłe, jeśli nie upalne lato i nieco chłodniejsze, choć nie mroźne zimy. Tak naprawdę już od maja liczyć można tu na temperatury na średnim poziomie 20 stopni Celsjusza w ciągu dnia i przynajmniej 8 godzin słonecznych na dobę. Istotnym aspektem są również opady, które w letnich miesiącach spotkać można nie częściej niż 5 dni w miesiącu w przeciwieństwie do okresów chłodniejszych, kiedy to ilość dni deszczowych w każdym z miesięcy wynosi co najmniej 8.

Dla wszystkich kochających kulturę

Ta niewielka miejscowość, jaką jest Castello zamieszkała jest raptem przez około 170 tysięcy mieszkańców. I choć samych atrakcji typowo turystycznych jest tu jak na lekarstwo, to z pewnością turyści gustujący we wszelkiego rodzaju dziedzictwach kulturowych znajdą tu wiele interesujących miejsc i obiektów. Tak na przykład Muzeum Provincial de Bellas Artes posiada w swojej kolekcji zbiory pochodzące jeszcze z okresu średniowiecza, a także nowoczesną ceramikę oraz obrazy z okresu pomiędzy XV a XX wiekiem. Tuz przy plaży mieści się z kolei lokalne planetarium – El Planerario. Prócz licznych zbiorów minerałów, główna atrakcją tego obiektu są nocne pokazy układu słonecznego oraz nieba i gwiazd. Zwiedzając Castellon de la Plana warto też odwiedzić miejską dzwonnicę El Fadri o wysokości 58 metrów, katedrę – Catedral de Santa Maria oraz ratusz i lokalny targ.