Costa Blanca – informacje ogólne.

Costa Blanca to długie – obejmujące niemal 200 km – pasmo wybrzeża znajdujące się na południe od Walencji. Miejsce to słynie głównie z bardzo atrakcyjnych i najpiękniejszych piaszczystych plaż oraz ośrodków wypoczynkowych. Jednakże, chociaż stanowią one niewątpliwą atrakcję turystyczną tego regionu, nie są jedynym powodem, dla którego warto odwiedzić ten zakątek Hiszpanii. Costa Blanca, bowiem, to również okazja do obejrzenia dość ciekawych i reprezentacyjnych budowli – i nie tylko – o wartości historycznej. Zanim jednak wybierzemy się na zwiedzanie Costa Blanca, warto zapoznać się z warunkami pogodowymi, jakie tam panują.

Pogoda na Costa Blanca.

Najbardziej sprzyjająca dla turystów pogoda na Costa Blancaprzypada w okresie od czerwca do sierpnia. Wtedy możemy liczyć na naprawdę wysokie temperatury sięgające od 26 do 30 stopni C
W okresie od stycznia do marca, temperatury na Costa Blanca kształtują się między 7 a 8 stopni C
Jeśli zdecydujemy się odwiedzić Costa Blanca w okresie od kwietnia do czerwca, wówczas przywitają nas temperatury wahające się między 10 a 17 stopni C
Od września do grudnia, panują tu takie warunki atmosferyczne, które są idealne dla osób nielubiących parnego i upalnego lata. Wtedy możemy, bowiem, spotkać temperatury od 18 – 8 stopni C

Podsumowując należy powiedzieć, że ten, kto wybiera się na Costa Blanca, marząc tylko i wyłącznie o kąpielach słonecznych, powinien wybrać się tam w okresie letnim. Pozostałe miesiące, są przeznaczone raczej dla osób, które są nastawione na zwiedzanie Costa Blanca. 

Zabytki na Costa Blanca.

Największą atrakcją turystyczną tego obszaru jest miasto Alicante. To w pełni hiszpańska, bardzo elegancka i na wskroś nowoczesna metropolia. Na jej obszarze znajdują się liczne zabytki będące spuścizną kulturową Rzymian (założycieli miasta) oraz Arabów (podbili ono miasto w 1246 roku).

Innym, równie atrakcyjnym pod względem zabytkowym miastem znajdującym się na obszarze wybrzeża jest Orihuela. Na jego terenie, można znaleźć wiele zabytkowych przypałacowych średniowiecznych domów oraz budynków sakralnych

Costa Blanca to również malownicza Dolina Orba. Można na jej obszarze zwiedzić, typowe hiszpańskie wioski, które stanowią świetny kontrast dla nowoczesnych, bardzo reprezentacyjnych apartamentowców. 

Przebywając na Costa Blanca można też odwiedzić miasto o nazwie Torrevieja. Znajdują się tam między innymi liczne zabytkowe kościoły, ale nie tylko. Wartym obejrzenia zabytkiem, jest tu również antyczna wieża strażnicza o nazwie Torre del Moro (inaczej Stara Wieża) Niegdyś stanowiła ona bardzo ważny punkt obronny miasta, broniąc dostępu do niego. 
Kiedy udajemy się na zwiedzanie Costa Blanca, nie powinniśmy również ominąć miasta o nazwie Caple. Znajdują się, bowiem w nim – a dokładniej mówiąc nad kanionem Mascarat – dobrze zachowane ruiny zamku arabskiego.