Kiedy warto jechać do Chorwacji? Warunki naturalne i pogodowe.

Klimat Chorwacji jest bardzo zróżnicowany ze względu na występowanie zarówno morza, jak i licznych pasm górskich. Góry oddzielają niejako część nadmorską od reszty kraju, zatem w tych rejonach klimat i pogoda znacznie się różnią. W strefie nadmorskiej występuje klimat podzwrotnikowy typu morskiego, natomiast w głębi kraju, klimat umiarkowany przechodzący w górski. Choć cały kraj jest niezwykle malowniczy i pełno w nim ciekawych i urokliwych zakątków, to turyści najczęściej wybierają miejscowości nadmorskie, które są bardzo bogate w atrakcje turystyczne i co najważniejsze dla turystów, zachwycają krajobrazami, ciepłym morzem i niezwykłą florą i fauną.

Chorwacja – warunki naturalne.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, w Chorwacji znajdziemy zarówno tereny równinne, jak i pasma górskie, czy też wspaniałe i ciepłe morze. W pobliżu wybrzeża rozciąga się pasmo Gór Dynarskich, które oddziela wybrzeże od reszty kraju. Ponadto wzdłuż wybrzeża rozciągają się malownicze wysepki tektoniczne, których jest aż 185, a 66 z nich  jest zasiedlonych. Chorwacja to kraj licznych Parków Narodowych, a trzy z nich znajdują się na opisywanych powyżej wysepkach. Oprócz ciepłego Morza Adriatyckiego, znajdziemy tam wspaniałe rzeki i jeziora. Najbardziej znane to: Dunaj, Drawa i Sawa oraz Jeziora Plitwickie.
Chorwacja to także kraj bardzo urodzajnych i żyznych gleb, gdzie z powodzeniem uprawia się słonecznik, pszenicę, kukurydzę, len, konopie, tytoń, oliwki, figowce, drzewa cytrusowe, winorośl i wiele innych. Jest to kraj bardzo zielony  i bogaty w różnorodne odmiany roślin i owoców.

Chorwacja – kiedy najlepiej jechać?

Tak ciekawy i piękny kraj jak Chorwacja, warto odwiedzić o każdej porze roku. Oczywiście jeżeli chcemy korzystać z wszelkich atrybutów tego kraju, to najlepiej wybrać się w sezonie urlopowym, który trwa od wiosny do jesieni. Oczywiście mówimy tu głównie o strefie nadmorskiej, gdyż w głębi kraju lato trwa o wiele krócej, a jesień i zima są dość zimne i często bardzo mroźne. W rejonach nadmorskich pogoda jest o wiele łagodniejsza, gdzie nawet zimą jest stosunkowo ciepło i przyjemnie. Zatem jeżeli chcemy się opalać i pływać w ciepłym morzu, to polecamy miesiące od maja do września, jeżeli natomiast zależy nam głównie na zwiedzaniu tego kraju, to można tam praktycznie jechać o każdej porze roku.