Kuchnia – dania, alkohol – Chorwacja, chorwackie specjały, kuchnia chorwacka – wczoraj i dziś, nie ma to jak chorwackie wino, tradycyjne potrawy, przyprawy i smaki kuchni chorwackiej.

Chorwacja czyli udany wypoczynek dla każdego.

Planując udany wypoczynek – czy to w ramach urlopu czy też w ramach, krótkiego kilkudniowego wypadu ze znajomymi – warto wziąć pod uwagę Chorwację.Jest to dość ciekawa i zróżnicowana pod wieloma względami kraina geograficzna. Jej korzenie sięgają czasów pierwszych Rzymian. Nie brak w niej więc pamiątek, które przypominają o tych, jakże burzliwych dziejach poszczególnych jej obszarów. 
Chorwacja to dość przyjazny klimat. Świetnie będą się czuć na niej zarówno rodziny z małymi dziećmi – niektóre hotele oferują specjalne miejsca (osiedla, parki, baseny, kluby) przystosowane właśnie dla dzieci najmłodszych. Nieco starsze pociechy, także można w niektórych ośrodkach pozostawić pod pieczą czujnych opiekunów.

Kuchnia chorwacka – wczoraj i dziś.

Wybierając się do Chorwacji nie sposób nie zapoznać się z tamtejszą kuchnią. Chorwacja to kraj, w którym do jedzenia (jak i do jego przygotowania i zaserwowania w odpowiednim czasie) zawsze przywiązywano ogromną wagę. Przygotowywane dania, zawsze smakowały wybornie gdyż gotowano je zgodnie z tradycyjnymi przepisami i według jednej i tej samej receptury. Sporo pracy wkładano także w przechowywanie żywności, po jej powtórnym zaserwowaniu, nigdy nie było czuć, że jest ona niesmaczna lub nieprzydatna do spożycia. Na stole niemal od zawsze królowały mięsa: peklowane, gotowane, wędzone; różne gatunki sera; świeże owoce i warzywa; ryby; rozmaite przyprawy, które podkreślały smak potraw. 
Dzisiejsza kuchnia chorwacka, nie różni się już zbytnio od tej, sprzed wielu wieków. Na stole królują nadal ryby i różnego rodzaju mięsa. Niektóre z dań – jak na przykład ryby – przygotowuje się w dawny, tradycyjny sposób. Nie brak także, pysznych alkoholi wyróżniających się zarówno aromatem jak i bukietem.

Chorwackie specjały.

Przybywając na Chorwację należy przede wszystkim skosztować dania jakim jest przepyszny pikantny gulasz rybny przygotowywany z kilku różnych gatunków rybiego mięsa i odpowiednio przyprawiony. Warto też zwrócić uwagę na smaczne owoce w gęstym słodkim syropie. Ponadto powinniśmy też spróbować też takich przysmaków jak: owczy ser oraz suszona wędzona szynka. Nikt nie powinien też wyjechać nie próbując specjału jakim są naleśniki z serowym nadzieniem polanych pyszną śmietaną i zapiekanych. Warto również pokusić się na różnego rodzaju dania z makaronu (np. indyk z makaronem). Równie warte polecenia są takie dania i przysmaki jak: kaszanka w liściach kiszonej kapusty , paprykarz rybny czy baranina.

Nie ma to jak chorwackie wino.

Mówiąc o kuchni chorwackiej, nie sposób nie wymienić też pysznych alkoholi. Najbardziej smaczne i znane są wyjątkowe wina chorwackie. Są to zarówno gatunki win białych – nieco cierpkich w smaku o bogatym bukiecie i pięknej barwie; jak i gatunki czerwonych win – są to zarówno wina wytrawne jak i słodkie; ich cechą charakterystyczną jest lekki posmak owocowy.