Park Narodowy Krka to wyjątkowe miejsce w Chorwacji, które przyciąga turystów wspaniałymi wodospadami, bujną roślinnością i łagodną pogodą przez cały niemal rok. Park Narodowy Krka na Chorwacji, atrakcje Parku Krka, sposoby zwiedzania parku Krka, wodospady w parku Krk.

Chorwacki Park Narodowy Krka został utworzony w 1985r w środkowym i dolnym odcinku rzeki Krka. Park ma powierzchnię 109 kilometrów kwadratowych. Wstęp do parku to koszt 95 HKR w przybliżeniu jest to około 50zł. W tej cenie zawarte jest całodzienne zwiedzanie parku z możliwością korzystania ze wszystkich jego atrakcji. Park Narodowy Krka to wyjątkowe miejsce w Chorwacji, które przyciąga turystów wspaniałymi wodospadami, bujną roślinnością i łagodną pogodą przez cały niemal rok. Park jest położony w środkowej Dalmacji i znajduje się pod wpływem klimatu śródziemnomorskiego, który tak jak już wspomnieliśmy wcześniej, jest bardzo łagodny i charakteryzuje się gorącym, suchym latem i łagodną lecz mokrą zimą.

Atrakcje Parku Krka

Największą atrakcją parku jest z cała pewnością siedem niezwykle malowniczych wodospadów. Każdy z wodospadów posiada własną nazwę:

• Bilusica buk o wysokości 22, 4 m,
• Corica buk znany również, jako Brljan o wysokości 15.5,
• Manojlovacki wodospady będący ciągiem wodospadów o wysokości 59.6 m z główną kaskadą o wysokości 32 m, 
• Rosnajk 8, 4 m, 
• Miljacka wodospad 23, 8 m, 
• Roski wodospad 25, 5 m 
• Skradinski buk stanowiący unikalny zespół siedemnastu kaskad o łącznej wysokości 45,7

Zespół wodospadów jest niezwykły nie tylko ze względu na ich nagromadzenie, lecz również ze względu na sposób powstania. Wodospady te nie powstały poprzez drążenie słabszych pokładów skalnych, lecz poprzez odkładanie się kamienia wapiennego niesionego prze wodę. Kamień ten w procesie odkładania wytwarza również niezwykłe formy geologiczne w postaci w progów pokryw, zasłon i innych form geologicznych. Znaczącą atrakcje stanowi również położony na wyspie w środkowej części jeziora Visovac, klasztor franciszkanów założy w roku 1445. Prawego brzeg Krki, to miejsce gdzie pomiędzy miastem, Skradin (które jest w całości chronione, jako pomnik kultury) i Skradinskim wodospadem, znajdują się pozostałości rzymskiego akweduktu. Teren parku obfituje również w przykłady budownictwa fortecznego z XIV wieku: Trosenj-grad, Necven-grad, Bogocin-grad i Kljucica. Ze względu na swoje rozmiary oraz stopień zachowania Kljucica stanowi najznakomitszy przykład budownictwa fortyfikacyjnego na terenie Chorwacji.

Sposoby zwiedzania parku Krka

Istnieje możliwość zwiedzania parku własnym samochodem, lecz ze względu na ograniczenia w możliwości poruszania się autem nie jest to wskazana forma zwiedzania. Najdogodniejszym sposobem poznawania uroków tego niezwykłego miejsca są rejsy statkami umożliwiające nie tylko podziwianie brzegów i wodospadów, lecz również dopłynięcie na wyspę, na której znajduje się franciszkański klasztor. Z miejscowości Lozovac wyrusza, co 20 minut panoramiczny autobus, z którego pokładu możemy podziwiać wspaniałe widoki, jakie oferuje park. Z powodu ukształtowania terenu praktycznie niemożliwa jest piesza wędrówka wzdłuż brzegu.

Zwiedzanie

Park Narodowy Krka to przede wszystkim wodospady i wspaniałe jeziora, które są wspaniale wkomponowane pośród skał. Co też niezwykle ważne, turyści mogą śmiało się kapać w jeziorach, gdyż nie obowiązuje tam żaden zakaz. W samym centrum parku znajduje się zabytkowy klasztor franciszkanów, który zachwyci zwłaszcza miłośników architektury. Do tego wspaniała przyroda, rośliny i zwierzęta, oraz leczniczy mikroklimat, który tworzą lasy sosnowe.

Pogoda i temperatury

Krka znajduje się blisko regionów nadmorskich, zatem nawet ci, którzy preferują urlop na plaży, to powinni się skusić na wycieczkę do tego pięknego miejsca. Latem temperatury powietrza wynoszą około 30’ C, jesienią około 20’ C, i zimą 15’ C. Zatem przez cały niemal rok można śmiało się wybrać na wycieczkę do tego parku i poznać jego wszystkie tajemnicze zakątki.