Dlaczego właśnie Chorwacja? Popularny kierunek na wczasy w wakacje z Polski.

Chorwacja to bardzo popularne miejsce na spędzenie wakacyjnego urlopu wśród Polaków. Najpewniej przyciągają nas wspólne korzenie, gdyż w większości polskich rodzin, są dziadkowie czy też rodzice, którzy pochodzą z terenów byłej Jugosławii. Wielu z nas ma zatem tam swoje rodziny, znajomych, których podczas urlopu chcemy odwiedzić. Oczywiście niebagatelną rolę odgrywa tutaj atrakcyjne położenie tego kraju i jego walory turystyczne.

Statystyki podają, że co drugi Polak spędza choć raz w roku wczasy właśnie w Chorwacji.

Chorwacja Wczasy – informacje podstawowe

Każdy turysta powinien odwiedzić tak piękny kraj jakim jest Chorwacja. Jest pełna atrakcji turystycznych i uchodzi za kraj idealny do spędzania urlopów, wakacji. Wczasy w Chorwacji zawsze są pełne niezapomnianych pozytywnych wrażeń.

Krystalicznie czysta woda, wybrzeże bez końca, średniowieczny urok, idylliczna atmosfera to uroki wczasów w Chorwacji. Bez wątpienia jedną z największych atrakcji jest piękne stare miasto w Dubrowniku na południowej granicy Chorwacji. Będąc tutaj na wczasach urlopowicze mogą skosztować świeżo złowionych owoców morza przygotowanych według tradycyjnych receptur. Wakacyjna przygodę w Chorwacji mogą przeżyć także miłośnicy nocnych klubów, pabów i barów których w Chorwacji nie brakuje. Nadmorski region jest także domem dla wielu parków narodowych Chorwacji, w tym Brijuni i wodospady Plitvice, które są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zagrzeb to atrakcyjne miejsce w Chorwacji ze względu na jego malownicze parki i place oraz rozbudowaną sieć transportu. Wycieczki po okolicznych miejscowości takich jak Karlovac i Samoor lub jezioro Jarun dostarczą niezapomnianych wrażeń na wczasach w Chorwacji. Przeżyj cudowne wakacje w Chorwacji dzięki naszej stronie, która pomoże Ci znaleźć idealne wakacje lub informacje o Chorwacji.

Dlaczego właśnie Chorwacja?

W Chorwacji znajdziemy bowiem zarówno ciepłe morze, niesamowite jeziora, wodospady, jaskinie, rzadkie okazy roślin i zwierząt. Co też niezwykle ważne dla wielu turystów, przyroda jest na wielu terenach dzika i naturalna, gdyż znajduje się pod ścisła ochroną. Większość atrakcyjnych turystycznie miejsc znajduje się bowiem w Parkach Narodowych, zatem człowiek nie może tam absolutnie  niczego zmieniać ani niszczyć. W Chorwacji zachwyca niewątpliwie przyroda, a także specyficzne ukształtowanie terenu. Wybrzeże, które jest główną atrakcją turystyczną i miejscem gdzie najchętniej zatrzymują się turyści, leży u podnóża pasma górskiego, którego liczne odnogi tworzą malownicze zakątki, urwiska i sprawiają, że klimat nadmorski jest nieco surowy, jednak jakże piękny i niepowtarzalny.

Gdzie najlepiej się zatrzymać?

Turyści najczęściej wybierają w Chorwacji miejsca na wczasy na samym wybrzeżu, gdyż większości marzą się wakacje na plaży nad brzegiem morza. Choć oczywiście wybrzeże jest niezwykle malownicze, to warto również choć wybrać się na wycieczkę w głąb kraju, gdyż tam również jest wiele ciekawych miejscowości. Miejsca gdzie jest najwięcej hoteli, restauracji i ogólnie miejsc atrakcyjnych turystycznie jest w Chorwacji naprawdę sporo, poniżej wymienimy te miejscowości i miejsca wokół których toczy się życie turystyczne Chorwacji:

  • Zagrzeb
  • Split
  • Dubrownik
  • Hvar
  • Zadar

Chorwacja kojarzy się nam głównie z piękną pogodą, ciepłym morzem i wspaniałymi wakacjami. Nie w każdym jednak regionie Chorwacji występują takie same warunki atmosferyczne i klimatyczne. Te różnice są spowodowane ukształtowaniem terenu, a pasma górskie, które tam występują, oddzielają ciepłą strefę nadmorską, od pozostałej części kraju, która jest nieco chłodniejsza i bardziej surowa.

Pogoda i klimat na wybrzeżu

Na wybrzeżu chorwackim panuje łagodny klimat śródziemnomorski, który sprawia, że przez większą część roku jest tam bardzo ciepło i przyjemnie. W miesiącach zimowych jest oczywiście nieco chłodniej, jednak temperatury powietrza rzadko spadają poniżej 10’ C. Zatem jeżeli preferujemy wypoczynek w pełnym słońcu i nad ciepłym morzem, to region nadmorski w Chorwacji, od maja do października, nadaje się do tego idealnie.

Pogoda i klimat w pozostałej części kraju

Środkowa i wschodnia Chorwacja znajduje się pod wpływem klimatu umiarkowanego, który sprawia, że ciepło jest jedynie w lipcu i sierpniu, a najwyższe temperatury to około 26’ C. Zimy są dość chłodne, wietrzne, a temperatury wynoszą około 5’ C, w rejonach górski spadają nawet poniżej zera. Jeżeli więc należymy do osób lubiących nieco surowszy klimat, to ta część Chorwacji nadaje się do tego idealnie. A najlepsze miesiące na takie wycieczki to maj i czerwiec, gdzie pogoda nie powinna nas zaskoczyć niczym nieprzewidywalnym.