Opieka medyczna w Chorwacji. Przed wyjazdem należy zadbać o swoje zdrowie, tak aby na urlopie nie dopadły nas żadne niedomagania. Apteki, szpitale, ceny i jakość.

Przed wyjazdem do innego kraju zawsze należy zadbać o swoje zdrowie. Oczywiście wakacje nie trwają nigdy długo, jednak nie chcielibyśmy przecież zamiast wylegiwać się na plaży, biegać po lekarzach czy też dentystach. Zadbajmy zatem zawczasu o swoje zdrowie, wyleczmy zęby i zadbajmy o odporność. Wówczas będziemy mieć pewność, że żaden ból zęba czy też grypa nie popsują nam wakacji. Warto również wykupić w biurze podróży ubezpieczenie zdrowotne na wypadek wypadku lub innego przykrego zdarzenia.

Opieka medyczna w Chorwacji.

Jak podaje ambasada polska w Chorwacji, obywatele polscy przebywający na urlopie, mogą korzystać w razie nagłego wypadku z bezpłatnej opieki zdrowotnej, lub też odpłatnej w symbolicznej kwocie. Chorwacja nie należy do Unii Europejskiej, zatem ubezpieczenia wewnątrz wspólnotowe tam nas nie obejmują. Jedynie na mocy porozumień pomiędzy Polską a Chorwacją, nagłe wypadki będą obsługiwane bezpłatnie lub też jak powiedzieliśmy już wcześniej, za symboliczną opłatą. Jeżeli chodzi o dłuższe leczenie lub też wizytę w prywatnym gabinecie, to oczywiście będziemy musieli już za to zapłacić według chorwackich stawek. Za dobę w szpitalu zapłacimy około 50 euro, nie wliczając w to opłat za leki czy opatrunki. W prywatnych gabinetach za wizytę zapłacimy około 30 euro, a stawki różnią się w zależności od miasta czy też specjalizacji. Opieka medyczna jest na dość wysokim poziomie, porównywalnym do innych krajów europejskich.

Apteki w Chorwacji.

Apteki w Chorwacji znajdziemy w każdym większym mieście, natomiast w mniejszych jest już ich znacznie mniej. Jest to uwarunkowane odgórnymi przepisami, które ściśle monitorują rozwój sieci aptekarskich w całym kraju. Dużym problemem są leki refundowane na receptę, gdyż często są sprzedawane spod lady ze znacznie zawyżoną ceną. Leki w Chorwacji kupimy wyłącznie w aptekach, gdyż przepisy zabraniają sprzedawania ich w sklepach czy na stacjach benzynowych.

Szczepienia i służba zdrowia.

Bezpłatna opieka medyczna przysługuje polskim turystom w ograniczonym zakresie – tylko w nagłej sytuacji, jako pierwsza niezbędna pomoc ambulatoryj­na (wypadek, zasłabnięcie). Aby skorzystać z bezpłatnej pomocy, należy okazać polski paszport oraz potwierdzić ubezpieczenie. W Chorwacji, nie będącej w UE, nie są honorowane formula­rze serii E100. Standardowa prywatna wizyta lekarska kosztuje od 16 do 20 USD, doba w szpitalu – ok. 50 USD (bez kosztów operacji oraz leków). Apteki czynne są w godz. 8–19 w dni robo­cze oraz do godz. 14 w soboty; w większych miastach dyżurne apteki czynne są całą dobę.