Delfy to antyczne miasto greckie, które w czasach swojej świetności należało do miejsc świętych, znanych nie tylko w Grecji ale na całym kontynencie. Dziś Delfy to nazwa stanowiska archeologicznego, okolicznej gminy i pobliskiego miasteczka, które jest położone w odległości 165km od Aten. Współczesne Delfy to niewielkiej wielkości miasteczko, które posiada bardzo dobre zaplecze turystyczne z wieloma hotelami i restauracjami. Choć w samym miasteczku nie ma nic szczególnego, to turystów przyciągają ruiny antycznego Delfy, które zasłynęło praktycznie na całym świecie z rad magicznej wyroczni. Pisał o niej nawet w swoich dziełach Homer, choć nazywał trochę inaczej- Pytho.

Wczasy w Delfy – pogoda

Do Delfy warto wybrać się w sezonie letnim, gdy temperatury powietrza są wysokie i wynoszą powyżej 20’ C. Najcieplejsze i najsuchsze miesiące to lipiec i sierpień, a najzimniejsze styczeń i luty. Najwięcej opadów deszczu występuje w grudniu, zatem wtedy pogoda nie będzie zbytnio sprzyjać spacerom i zwiedzaniu pięknej okolicy. Od maja do września można spokojnie spacerować, zwiedzać i korzystać z plaż i kąpieli morskich.

Co warto zobaczyć?

Dzisiejsze Delfy przyciąga turystów wykorzystując prastarą legendę o antycznej wyroczni. Możemy zwiedzić zatem ruiny tego przedziwnego miasta, które leżało u stóp góry Parnas. Główna atrakcją są ruiny słynnej świątyni Apollona, która była zbudowana z wapienia i białego marmuru. Ruiny tej świątyni zajmują bardzo duży obszar i robią naprawdę wielkie wrażenie. Mimo znacznego zniszczenia, zachowało się dość dużo ciekawych elementów architektonicznych, między innymi ruiny skarbca czy też święte źródło. W pobliżu opisywanych ruin znajduje się również muzeum, które posiada w swoich zbiorach sporą kolekcję zabytków związanych z tym starożytnym miastem.