Delos to najmniejsza wyspa na archipelagu Morza Egejskiego należąca do Grecji, dziś zupełnie niezamieszkana, lecz wciąż trwają na niej badania archeologiczne. Można dostać się na nią z miejscowości Mykos promem, który wypływa w kierunku wyspy 3 razy dziennie. Najlepiej wypłynąć porannym promem, gdyż po południu nie można na wyspie już przebywać. Wyspę można zwiedzać o każdej porze roku, gdyż klimat w tym regionie jest bardzo łagodny i nawet zimy są dość ciepłe. Oczywiście jeżeli chcemy korzystać z uroków plażowania to warto pojechać tam wiosną lub latem.

Delos – trochę historii

W starożytności uważano, że na wyspie urodził się Apollin i Artemida, z tego też względu była ona miejscem szczególnego kultu. Z biegiem lat wierni przywozili na wyspę różne kosztowności, stąd też szybko stała się ona miejscem bardzo bogatym i wystawnym. Świątynie budowano z wielkim przepychem, który wzbudzał zazdrość okolicznych ludów. W kolejnych latach stała się ważnym ośrodkiem handlowym, handlowano tam również niewolnikami. W 86 roku p. n. e. została praktycznie zrównana z ziemią przez Menofanesa, a okoliczni piraci złupili całą resztę. Dopiero w 1873 roku francuscy archeolodzy odnaleźli szczątki pradawnych budowli i powoli odkryli resztę ruin, które obecnie możemy podziwiać na wyspie lub w muzeum.

Delos – co warto zobaczyć?

Delos to perełka architektoniczna wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Choć faktycznie ruiny robią wrażenie, to jednak tylko wprawne oko miłośnika historii wydobędzie z tych szczątków piękno, które niegdyś sobą reprezentowało. Można zobaczyć na Delos między innymi ruiny:

  • Teatru -Sanktuarium” Boga- Rozpustnika”
  • Sanktuarium Apollina
  • Świątynię Artemidy
  • Sanktuarium Byków
  • stadionu
  • gimnazjonu
  • hipodrom i wiele innych.