Greckie wakacje, o których niegdyś głośno było tylko w filmach, dziś nie należą do rzadkości. Co więcej, kraj ten to jeden z głównych kierunków wielu europejskich, jeśli nie światowych wypraw zarówno młodych małżeństw, jak i rodzin z dziećmi, paczek znajomych, czy nawet zapatrzonych w siebie staruszków Którzy pragną spędzić wczasy w zagranicznym kurorcie. I choć Grecja kojarzona jest głównie z oliwkami i Atenami, to warto mieć na uwadze fakt, iż większość tego kraju poszczycić się może bogatym dorobkiem zabytków z czasów starożytności.

Kierunek Dodona

Jednym z takich miejsc jest Dodona, która w starożytnym czasie uznana została za ośrodek kultu Diony i Zeusa. Jak donoszą historyczne źródła, początków wyroczni Zeusa doszukiwać się można około 1000 roku p.n.e., co z kolei potwierdzałoby fakt, iż jest to najstarsza z greckich wyroczni. To właśnie tu starożytni kapłani odczytywali wolę najwyższego używając do tego brązowych mis umiejscowionych wokół dębu lub też wsłuchując się w gruchanie świętych gołębi, szum liści, czy dźwięki świętego źródła. To właśnie tu, w 1875 roku miały miejsce pierwsze w historii wykopaliska z udziałem polskiego inżyniera – Zygmunta Mineyko.

Najistotniejsze z miejsc w Dodonie stanowi antyczny teatr, który w starożytności był jednym z największych greckich teatrów. To właśnie tu popularnością cieszyły się greckie tragedie w starożytności, podczas gdy w okresie panowania Rzymian arena teatru stała się miejscem walk zwierząt. Dodona to również platforma z której podziwiać możemy widoki rozpostartych ruin teatru, jak i niewielki kościółek przy drodze zjazdowej z wąskiego i stromego szczytu. Na koniec warto wspomnieć o kosztach bowiem bilet wstępu do dodońskich ruin to koszt równy 2 euro od osoby.

Pogoda w Dodonie

Przyglądając się miejscowości i analizując warunki pogodowe nie doszukamy się anomalii w tym zakresie. Jak na Grecję przystało, upalnego lata możemy spodziewać się od czerwca do połowy września. Pozostałe miesiące to okres ciepły lecz nie upalny. Co więcej, to właśnie wtedy powitać może turystów dzień deszczowy, którego w lato szukać jak na lekarstwo. Letnie temperatury to wielkości rzędu 30 stopni Celsjusza, zimowe zaś nie przekraczają 8-14 stopni Celsjusza. I choć to nie to samo co w lipcu, czy sierpniu, to pamiętać należy, że w tym samym czasie chociażby w Polsce może być kilka, jeśli nie kilkanaście stopni poniżej zera.