W artykule tym opiszę moją subiektywną opinię o emeryturze.

Bardzo osobista uwaga odnośnie emerytury i dlaczego jest ona ważna, a niewiele osób widzi to z tej perspektywy. Jest to jedna z tych rzeczy za którą jesteś odpowiedzialny jeśli chcesz mieć w miarę komfortową starość. Wiek emerytalny rośnie, choroby się mnożą, leki kosztują. Nie licz tylko i wyłącznie na Państow i bliskich, bo różnie życie może się ułożyć. Odkładaj na emeryturę, nie licz na dzieci czy rodzinę. Najbardziej im pomożesz, jeśli zadbasz o swoją przyszłą emeryturę teraz. Inwestując np.: tylko w edukację dzieci, a zapominając o sobie możesz obarczyć bliskich w przyszłości.

Najważniejsze kontr-argumenty dla oszczędzania na emeryturę.

  1. Po co odkładać na emeryturę – lepiej się cieszyć życiem póki jest się młodym.
  2. Emerytura może być nic nie warta w przyszłości, więc lepiej wydawać pieniądze teraz. (argument ściśle powiązany też z punktem 1.)
  3. Wolę inwestować samemu w nieruchomości, firmę, czy dzieci.

Dość ciężko mi polemizować z tymi argumentami. Emeryturę traktuję to jako ubezpieczenie. Nie chciałbym obarczać innych obowiązkiem opieki finansowej nade mną. Nie czułbym się z tym dobrze, mogłoby to rodzić różne konflikty i jak na wstępie uważam, że jeśli jesteś zdrowy i możesz pracować. jesteś samemu odpowiedzialny za swoją emeryturę.

  • Patrzę też na emeryturę z innej perspektywy. Jest to trochę ekstremalny przykład, ale realny. Pomyśl, że nic nie odkładałeś na emeryturę tylko wszystko inwestowałeś w nieruchomości jako zabezpieczenie na starość. Nagle bardzo bliska Ci osoba popada w ciężką chorobę. Operacja lub rehabilitacja przekracza Twoje możliwości finansowe. Ja bym w tym momencie sprzedał wszystko, żeby ratować tą osobę i nie myślał o mojej emeryturze, bo jakoś to się kiedyś ułoży, a kto inny jest teraz najważniejszy. Emeryturę można wypłacać tylko jak ukończysz określony ustawą wiek, nieważne co się stanie jesteś w jakiś sposób zabezpieczony na starość. I to jest moim zdaniem
  • w UK Państwo bardzo zachęca do odkładania na emeryturę korzyściami podatkowymi. Wpłać 40 funtów, a 50 funtów będzie odłożone. Na start otrzymujesz 20%, które procentuje co roku
  • tutaj kolejna dla niektórych kontrowersja. Emerytura jest tym ważniejsza, im jest się młodszym. Dlaczego? Ponieważ wystarczy mniej odkładać, aby mieć atrakcyjną emeryturę, gdyż pieniądze pracują dłużej i silniej działa zasada procentu składanego (ang. compound intrest). Właśnie szukałem przykładu z jakimiś wyliczeniami, żeby przedstawić to graficznie gdy znalazłem artykuł (link tutaj) z dość ciekawym spostrzeżeniem.

Co da Ci większą emeryturę. Oszczędzanie przez 10 czy 40 lat? Odpowiedź brzmi 10, jeśli zaczynasz odkładać na początku swojej kariery/pracy.

Ktoś kto zaczyna odkładać na emeryturę w wieku 21 lat i kończy odkładanie w wieku 30 lat, będzie miał większą emeryturę niż osoba która zacznie odkładać tyle samo miesięcznie w wieku 30 lat, aż do emerytury w wieku 70 lat. Wszystko to dzięki sile ‚procentu składanego’.

Proszę obejrzeć poniższą krótką prezentację, którą przygotowałem dla Państwa na podstawie artykułu z BBC. Tomek odkłada £100 miesięczie przez 40 lat, a Paweł £200 funtów miesięcznie przez 20 lat. Odłożyli tyle samo, ale Tomek ma dużo większą emeryturę. Proszę obejrzeć jak to się stało.

Wynika z tego, że wystarczyłaby niewielka kwota, aby zafundować kilkuletniemu dziecku bardzo wysoką emeryturę. Wiek emerytalny z pewnością jeszcze się podniesie, więc być może nie będzie Ci dane dożyć jego(jej) emerytury, ale świadomość tego, że zabezpieczyłeś dziecko na jego najbardziej ‚kruche’ lata do Ci satysfakcję. Wiem, niełatwo zastosować się do tej rady i mimo szczerych chęci nie każdego może być na to stać, ale to podejście wydaje się jak najbardziej racjonalne.

Bardzo ciekawi mnie czy podzielacie moje zdanie, jeśli nie dlaczego macie inną opinię. Każdy z nas jest inny, ma inną sytuację i co jest dobre dla jednej osoby niekoniecznie jest odpowiednie dla innej. Opisałem emeryturę z mojej perspektywy, dlaczego jest ona ważna dla zdecydowanej większości i powinniśmy odkładać składki na nią jak najwcześniej, nawet najmniejsze kwoty.

Wiek emerytalny w UK

Wiek emerytalny w UK to obecnie 67 lat dla mężczyzn i kobiet. Proszę jednak pamiętać, że od 2013 roku weszła ustawa, gdzie nie am obowiązku przechodzenia na emeryturę. Możecie pracować jak długo chcecie:-)

Jeśli chcesz wyliczyć sobie Państwową emeryturę w UK link tutaj.