Aż dziwi mnie, że tak niewielu rodaków wie, jak najtaniej przesyłać pieniądze do Polski lub wymieniać funty na inne waluty. Oczywiście nie tylko rodacy, ale i wykształceni brytyjczycy stoją w kolejce na poczcie czy banku, aby wymienić funty na euro po kiepskim kursie i często płacąc prowizję.

Na chwilę obecną zaoszczędzicie sporo pieniędzy i czasu korzystając z następującej karty.

Halifax Clarity Card – najlepsza karta na wakacje do Polski czy jakiegokolwiek innego kraju.

Zawsze jak jadę na wakacje czy do Polski to biorę ją ze sobą i wypłacam z bankomatu tylko tyle ile potrzebuję i płacę nią w sklepach (opcja bez żadnych opłat)

Dlaczego jest to najtańsza opcja wymiany waluty?

  1. Nie ma przy tej karcie opłat za pobranie pieniędzy z bankomatu za granicą! Dalej dziwię się jak to możliwe jeśli w Polsce chyba dalej są opłaty jak korzysta się z bankomatu innego banku niż posiadana karta.
  2. Wymiana waluty następuje po kursie Mastercarda. Tabela tutaj. Większość kart bankomatowych ma prowizję od kursu wymiany rzędu 2-3%, także przy przelewach międzybankowych czy korzystając z pośredników jak Skrill. Wszystko jest małym druczkiem i nie widzicie jaki naprawdę jest koszt wymiany.

Jest jednak kilka rzeczy o których należy pamiętać:

1. Jest to karta kredytowa, więc żeby mądrze z niej korzystać należy pobraną kwotę spłacić w całości po miesiącu. Jeśli płaciliście kartą w sklepie nie będzie żadnych opłat dodatkowych przy spłacie długu całości. Jeśli wybieraliście pieniądze z bankomaty to kwota będzie oprocentowana w skali miesiąca. Jeśli karta jest oprocentowana na 12% to od pobranej kwoty zapłacą Państwo około 1%. To wciąż dużo taniej niż wymiana w kantorze czy gdzie indziej, nie wspominając o wygodzie. Nie zostają Państwo z niepotrzebną gotówką, którą potem wydaje się na siłę lub chowa do ‚skarpety’.

2. Należy pamiętać o dziennym limicie wypłaty z bankomatu. Zazwyczaj jest to równowartość £300.

3. I jeszcze jedna ważna rzecz. Niektóre banki chciałyby dodatkowo zarabiać na turystach. Szczególnie w Hiszpanii zauważyłem, że wypłacając Euro z jakiejkolwiek karty pojawia się pytanie czy przeliczyć wypłatę z bankomatu po kursie funta czy euro. To także tyczy się turysty z Polski z Polską kartą bankomatową, więc to porada dla wszystkich. Zawsze wybieraj gotówkę przeliczaną w walucie lokalnej. Czyli jeśli lecisz z UK czy Polski do Hiszpanii to wybieraj przeliczanie po kursie Euro. Inaczej lokalny bank przeliczy funty po swoim kursie naliczając własną prowizję, która zniesie benefit kursu hurtowego Mastercard. Przy innych kartach bankomatowych sytuacje nie będzie tak dramatyczna. Być może nawet przelicznik banku lokalnego będzie lepszy. Tutaj moja ekspertyza się kończy.

Istnieją jeszcze inne ciut mniej atrakcyjne opcje, ale wciąż lepsze od wymiany w kantorze, które mogą się okazać idealne dla osób, które nie czują się komfortowo z kartą kredytową lub nie mogą o nią aplikować. Opiszę je wkrótce, więc proszę zapisać się do mojego newslettera, żeby być powiadomionym.

Uwaga: Wypłaty z bankomatów używając Clarity Card są darmowe na całym świecie. Jadąc na wakacje warto mieć jednak kilka funtów w lokalnej walucie na wypadek jakby bankomat na lotnisku nie działał i kanory były zamknięte. Zdarzyło mi się to raz w malutkim lotnisku w Zadarze na Chorwacji stąd ta porada. Nie stać mnie było na taksówkę do centrum miasta, nikt nie wiedział o której będzie autobus, więc musiałem prosić Australijczyków, żeby wzięli nas w swojej taksówce, a dorzucę się przy ‚pierwszym bankomacie”:-)