Reklama
Strona główna Chorwacja Galerie sztuki i muzea w Chorwacji.

Galerie sztuki i muzea w Chorwacji.

Galerie sztuki w stolicy Chorwacji, galerie sztuki poza stolicą, chorwackie muzea, miejsca ekspozycji sztuki plenerowej - portrety od ręki, muzeum sztuki prymitywnej, galerie sztuki współczesnej, spotkania z awangardą.

120

Galerie sztuki w stolicy Chorwacji, galerie sztuki poza stolicą, chorwackie muzea, miejsca ekspozycji sztuki plenerowej – portrety od ręki, muzeum sztuki prymitywnej, galerie sztuki współczesnej, spotkania z awangardą.

Galeria sztuki w stolicy Chorwacji.

Chorwacja to kraj nie tylko wspaniałych piaszczystych plaż i zawsze czystego morza. Znaczącą atrakcje turystyczną stanowią również rozrzucone po całym kraju galerie sztuki. W Zagrzebiu znajduję się uznana galeria Deci. Galeria ta prezentuje dzieła wielu chorwackich artystów. W jej murach znajdują się dzieła takich artystów jak Jurić, Vidović i Mašić. Możemy podziwiać również grafiki utalentowanego Rabuzina oraz rodowitego zagrzebianina MIlienko Bengeza. Artysta ten znany jest również z cykli abstrakcyjnych olei i akwarel. Galeria można również oglądać wystawy wybranych twórców rzeźby oraz artystów zajmujących się tworzeniem coraz popularniejszych instalacji przestrzennych. W Zagrzebiu miłośnicy sztuk plastycznych powinni koniecznie odwiedzić Chorwackie Muzeum Sztuki Prymitywnej. Posiada ono niepowtarzalny zbiór dzieł wielu uznanych prymitywistów światowego formatu.

Galerie sztuki poza stolicą.

Opisując chorwackie galerie sztuki nie sposób pominąć kilku ciekawych projektów istniejących poza stolicą. W północnej Chorwacji daleko od zgiełku plaż Dalmacji w mieście Varazdin znajduję się galeria sztuki prowadzona w pałacu z XVIIw. Niecodzienna lokalizacja dodaje prezentowanym pracom uroku i splendoru.

W mieśćie Slavonski Brod mieści się natomiast galeria sztuki współczesnej Balen. Została ona powołana do życia w roku 1997. Jest to niezależna galeria prezentująca dorobek sztuki współczesnej. Galeria stara się prezentować lokalnej publiczności najnowsze trendy mające wpływ na kształtowanie się nowoczesnych sztuk wizualnych. Jednocześnie w murach galerii prezentowane są prace miejscowych artystów działających w podobnych kręgach artystycznych.

Turystyczny ośrodek Rovinj posiada również swoja wyjątkową galerie sztuki. Nie ma ona jednak jednego adresu. Galeria ta mieści się na reprezentacyjnych schodach będących częścią zabytkowej zabudowy miasta. Prace artystów porozkładane są w pozornym nieładzie na całej długości schodów a turyści i mieszkańcy swobodnie spacerują pomiędzy wystawionymi obrazami. Znakomita pogoda w tej części Chorwacji pozwala na taka prezentacje dzieł sztuki bez obaw o nagłe opady, które mogłyby zaszkodzić obrazom. Wśród licznych artystów prezentujących w ten sposób swoje dzieła znajdziemy również malarzy gotowych wykonać na miejscu szybki portret.