O czym należy pamiętać przed wyjazdem do Chorwacji? Przepisy celne i wizowe.

Każdy kraj posiada odrębne przepisy celne i wizowe, zatem zawsze wybierając się na urlop do innego kraju, warto wpierw się z nimi zapoznać. Z całą pewnością pozwoli to nam oszczędzić wielu nerwów na granicy, czekania, kłopotów i niepotrzebnych kosztów.

Choć wiele przepisów zwłaszcza w krajach europejskich się ze sobą pokrywa, a zwłaszcza wśród państw unijnych są one podobne, to  jednak kraj taki jak Chorwacja, z tego względu, że nie należy do wspomnianej wspólnoty, posiada całkowicie odrębne.

Uwaga: Artykuł był pisany jakiś czas temu i informacje w nim zawarte mogą być już nieaktualne!

Chorwacja – przepisy wizowe i celne

Polacy, którzy jadą do Chorwacji wyłącznie w celach turystycznych, nie potrzebują wiz wjazdowych. Ta zasada dotyczy jednak okresu, który nie przekracza 90 dni, w pozostałych przypadkach wiza jest konieczna. Także jeżeli w Chorwacji będziemy chcieli podjąć zatrudnienie lub się uczyć, to również musimy posiadać wizę i to bez względu na okres jaki mamy zamiar tam przebywać. Konieczne jest natomiast posiadanie ważnego paszportu, ta sama zasada dotyczy również dzieci. Przepisy celne  w Chorwacji, nakazują posiadanie  przy sobie gotówki w wysokości 100 euro na dzień pobytu od osoby. Jeżeli posiadamy zaproszenie od stałego mieszkańca Chorwacji, to ta kwota zmniejsza się o połowę.

Bez żadnych ograniczeń można wwieźć na teren Chorwacji artykuły, które są potrzebne na własny użytek, jednak ich ilość jest ściśle określona przepisami. Ograniczenia nie ma na słodycze, chleb, makarony i ciasta. Natomiast są ograniczenia miedzy innymi na:

  • alkohol do 2l
  • kawa do 1kg
  • papierosy do 200szt.

Wszystko poza tę normę zostanie oclone, lub też będziemy musieli to po prostu zostawić na granicy.

O czym należy pamiętać?

Przede wszystkim, przed wyjazdem do Chorwacji należy sprawdzić, czy przepisy celne nie uległy zmianie. Po drugie, sprawdźmy dokładnie ilości produktów, które można wwieźć bez oclenia. Większych ilości się po prostu nie opłaca, gdyż wszystko można kupić na miejscu. Po drugie sprawdźmy daty ważności paszportów, które powinny być ważne na minimum rok od momentu wjazdu na teren Chorwacji. Jeżeli jedziemy autem, to sprawdźmy do kiedy mamy ważność ubezpieczenia i kiedy nam się kończy przegląd.