Główne miasta i ośrodki kulturalne w Grecji

W Grecji wiele jest różnego rodzaju festiwali i wydarzeń kulturalnych. Jednak większość z nich nie odbywa się, jak można by przypuszczać, w większych centrach, ale raczej na uboczu, czasem w całkiem nieznanych miejscowościach.

Wiele miast o znaczeniu turystycznym specjalnie organizuje różnego rodzaju wydarzenia, aby zwrócić na siebie uwagę. Stąd też poniższa lista miast będzie stronnicza i niepełna – każdy musi sobie ją rozszerzyć w zależności od tego, jakie wydarzenia może uznać za interesujące, bo na przedstawienie pełnego przekroju zwyczajnie nie ma miejsca.

• Głównym miastem Grecji są oczywiście Ateny, stolica kraju, a także miasto uznawane za kolebkę cywilizacji Helleńskiej. Do dziś można w Atenach i ich okolicach podziwiać ruiny dróg, świątyń, pałacu, placów z epoki starożytnej. Nie brak tez nieco nowszych zabytków o nie mniejszej randze.

Od czasu do czasu starożytne ruiny są przywracane do życia przez pasjonatów historii i wtedy możemy poczuć się, jakbyśmy przenieśli się kilkadziesiąt wieków wstecz.

• Drugie co do wielkości miasto Grecji to Saloniki. I one mają serię swoich starożytnych zabytków, choć mniej znanych niż ateńskie.

Nie brak tu jednak różnego rodzaju festiwali, a samo miasto jest tętniącym życie centrum ruchu turystycznego i nie tylko.

Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że wiele wydarzeń kulturalnych nie odbywa się w obecnych wielkich miastach, ale tam, gdzie klimat jest bardziej sprzyjający, czyli w miastach świadczących o dawnej świetności Grecji.

Miasta dawnej świetności Grecji w tle

  • Korynt, odbudowany z ruin starożytnego Koryntu. Nie odzyskał wprawdzie dawnego znaczenia kulturalnego, ale ze względu już nawet na swoją przeszłość ta stolica rolniczego zagłębia Grecji w pełni zasługuje na wpisanie w plan wycieczki. 
  • Rethimnon na Krecie, najbardziej chyba malownicze miasto na wyspie, które jednocześnie stanowi wspaniały punkt wypadowy na trasie do dwóch znanych pałacy kreteńskich: Knossos i Fajstos. Na Krecie znajdziemy również miasta Fenicjan, a właściwie ruiny takich miast, których historia jest jeszcze starsza od historii Aten.
  • Mykeny, które po dziś dzień jeszcze ożywają czasem brzękiem oręża armii Agamemnona.

    Kultura w Grecji nie jest skupiona w kilku wielkich ośrodkach, ale wszelkie wydarzenia kulturalne odbywają się w miejscach, z których biorą swój początek. Jedynie bardziej współczesne festiwale, na przykład kinowe, odbywają się w Atenach lub Salonikach, ale nie ma ich zbyt wiele, a na dodatek część nie jest typową wakacyjną atrakcją, warto więc skupić się na tym, co dzieje się wokół większych miast.