Greckie autostrady i drogi

Najbardziej ruchliwa autostrada w Grecji to Odos Ethnicos 1 (OE 1) pomiędzy Atenami i Thessalonikami. Następną pod względem wielkości grecką autostradą jest trasa wiodąca z Aten do Koryntu przez Półwysep Peloponez.

Sieć greckich autostrad jest stale rozbudowywana. Obecnie ich łączna długość wynosi 1 110 km.

Greckie autostrady są płatne. Wysokość opłaty jest uzależniona od kategorii pojazdu oraz poszczególnych odcinków autostrad. W Grecji jest 9 210 km dróg głównych oraz 29 241 km dróg krajowych. Drogi szybkiego ruchu mają z reguły tylko dwa pasy i utwardzoną nawierzchnię, natomiast drogi lokalne w przeważającej części nie są utwardzone.

Ograniczenia prędkości w Grecji

  • Ograniczenie prędkości na autostradach: 120 km/h 
  • Ograniczenie prędkości na głównych drogach: 110 km/h 
  • Ograniczenie prędkości na terenach niezabudowanych: 90 km/h
  • Ograniczenie prędkości na terenach zabudowanych: 50 km/h

Bezpieczeństwo na drogach w Grecji

Jazda samochodem w Grecji

Jazda samochodem w Grecji wymaga posiadania Międzynarodowego Prawa Jazdy. Aby je otrzymać, należy złożyć wniosek w lokalnych wydziałach komunikacji.

Do niedawna limit alkoholu wynosił 0,5 promila, ale zaostrzono ten rygor i obecnie limit wynosi 0,25 promila – warto o tym pamiętać! Stężenie alkoholu w krwi kierowcy wynoszące ponad 0,8 promila traktowane jest jako przestępstwo kryminalne.

Warto płacić mandaty w wyznaczonym terminie – jeżeli kierowca uiści opłatę w przeciągu siedmiu dni od daty wystawienia mandatu, możliwe jest, że będzie musiał zapłacić tylko połowę kwoty. 

Światła mijania nie są obowiązkowe w dzień, chyba że panują trudne warunki atmosferyczne, natomiast należy je używać w nocy. Zmotoryzowani turyści z zagranicy, którzy przebywająca terenie Aten dłużej niż 40 dni, podlegają specjalnym przepisom. Od poniedziałku do czwartku w godzinach 7:00 – 20:00 i w piątki w godzinach 7:00 – 15 obowiązuje reguła, że po mieście mogą poruszać się wyłącznie samochody z parzystą lub nieparzystą końcówką numeru rejestracyjnego pojazdu.

Greccy kierowcy

Greccy kierowcy nie cieszą się dobrą opinią wśród zagranicznych turystów. Cechuje ich brawura, nieostrożna jazda, częste przekraczanie prędkości, dlatego każdy turysta podczas jazdy samochodem w Grecji powinien zachować szczególną koncentrację.