Gran Canaria, czyli jedna z wysp na Oceanie Atlantyckim, wchodząca w skład archipelagu Wysp Kanaryjskich i usytuowana w jego centralnej części między Teneryfą a Fuerteventurą. Choć położona w bliskim sąsiedztwie północno – zachodniego wybrzeża Afryki, to pod względem terytorialnym należy ona do Hiszpanii. Z uwagi na fakt, iż Gran Canarię cechuje zróżnicowana flora i fauna, a także różnorodność klimatyczna oraz znaczące różnice geograficzne, to określana jest ona także mianem „kontynentu w miniaturze”.

Choć Gran Canaria to wyspa o okrągłym kształcie, w centrum której znajduje się górki masyw mającym swe wulkaniczne pochodzenie, to wyspę podzielić można na dwie odmienne części. Jedna z nich – północno-wschodnia – określana mianem Noreste cechuje się współczesnym ukształtowaniem, na którym znajdują się obszary osadowe o podmorskim uformowaniu, a także stożki wulkaniczne, jak i tarasy, równicy i wąwozy. Druga z części – południowo-zachodnia – to tak zwane Suroeste. Bogata w wąwozy, a tym samym najstarsza część Gran Canarii, do której przypisane zostały także najwyższe wzniesienia na wyspie, znajdujące się w samym jej centrum.

Pogoda

Gran Kanaria, jak i cały archipelag Wysp Kanaryjskich zaliczyć należy do ciepłych regionów Hiszpanii. Dowodem na to może być fakt, iż średnie miesięczne temperatury powietrza w tym obszarze w miesiącu styczniu sięgają aż 18 stopniom Celsjusza. To sprawia, że Gran Canaria to jeden z nielicznych kierunków europejskich wypraw także w okresie zimowym. Kiedy między innymi w Polsce aura nie sprzyja rekreacji na świeżym powietrzu, hiszpańska wyspa pozwala cieszyć się latem w środku europejskiej zimy.

Zwiedzanie i zabytki

Jak na wyspę przystało, na Gran Canarii nie zabrakło zabytków będących pozostałością po jej podbojach. Co więcej, na tej hiszpańskiej wyspie, udało się zachować również nieliczne ślady kultury plemion tubylczych, które zamieszkiwały owe rejony. Na uwagę zasługują jednak najistotniejsze z kulturowych dorobków Gran Canarii, do których zaliczyć należy Malowaną Jaskinię Galdar oraz Klasztor Valeron w Santa Maria de Guia. Pierwszy z nich, czyli Cueva Pintada, określana mianem Malowniczej Jaskimi to jedyne na całym archipelagu miejsce, w którym podziwiać można odkryte malowidła Guanchów. Białe, czarne i czerwone figury geometryczne w kształcie trójkątów, kwadratów i spirali pokrywają ściany tego miejsca. Samą jaskinię można także podziwiać w Museo Canario w Las Palmas, gdzie umiejscowiono jej replikę.