Grenada – to położone w południowej Hiszpanii miasto, jest jednym z ciekawszych z punktu widzenia turysty szukającego interesujących miejsc wypoczynku. Unikalność miejsca jest związana z charakterystyką regionu. Przebywając na jego terenie, w ciągu jednego dnia można udać się w góry Sierpa Nevada i – chociażby – pojeździć na nartach, natomiast pokonując kilkadziesiąt kilometrów w drugą stronę – wykąpać się w Morzu Śródziemnym.

Miasto Grenada, stolica regionu o tej samej nazwie, słynie z niezapomnianych krajobrazów, ogromnej ilości unikalnych zabytków i doskonałej przez większą część roku pogody. Jest miejscem, które przyciąga turystów – co roku przyjeżdża ich tam wiele tysięcy. Nie ma w tym nic zaskakującego, Grenadę po prostu warto zobaczyć. Hiszpanie mówią na ten temat więcej – na ten temat mówi hiszpańskie przysłowie: Kto nie widział Grenady, niczego nie widział.

Miasto posiada wiele „obowiązkowych” dla turystów punktów zwiedzania. Najważniejszy to bez wątpienia Alhambra. Alhambra to unikalny na skale światową zabytek kultury arabskiej, ale położony w Europie. Jest to zespół pałacowo – parkowy, którego budowę rozpoczęto w 1232 roku. Składa się z pałacu, kilku dziedzińców i letniej rezydencji z ogrodami położonymi na wzgórzu. Warto wiedzieć – budowa twierdzy jest oparta na kwadratach. Cała budowla więc jest geometrycznie idealna. Nie ma w niej żadnych boków ani ścian, których długość nie wynika z długości innych boków. Cały obiekt jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Bez wątpienia Alhambra jest najważniejszym obiektem Grenady, jednak istniej oprócz niego wiele innych zabytków. Z ważniejszych można wymienić zabytki związane z religią. Wśród nich znajdują się kościoły oraz klasztory. Na uwagę zasługują m.in. Klasztor Kartuzów czy też Klasztor św. Hieronima.

Pogoda i temperatury w Grenadzie

Wypoczynek jest udany jeśli pogoda temu nie przeszkadza. W Grenadzie nie ma z tym większego problemu. Średnia temperatura roczna to ponad 14 stopni Celcjusza, zimą średnia temperatura spada do –6 stopni, latem rośnie do ponad 25 stopni. Warto wiedzieć, że temperatury w Grenadzie ulęgają wielkim wahaniom. Ciepły dzień nie oznacza równie ciepłej nocy, dlatego wskazane jest posiadanie ciepłej odzieży i lekkiego ubrania. Sweter zabierany na nocne spacery jest jak najbardziej wskazany.

Grenadę można polecić – warto odwiedzić ten piękny zakątek Hiszpanii. Wakacje w takim miejscu będą z pewnością udane i wspominane przez długi czas.