Kadyks okiem historyka.

Kadyks to hiszpańskie miasto, które może pochwalić się rodowodem sięgającym czasów starożytnych. Za czasów rzymskich stanowiło ono, jeden z głównych i ważniejszych portów. W okresie wojen napoleońskich, Kadyks pełnił zaś rolę stolicy Hiszpanii. Mimo, iż miasto padło łupem piratów i zostało niemal doszczętnie zniszczone, po dziś dzień zachwyca swoim osobliwym urokiem, pełniąc jednocześnie rolę dużego portu rybackiego, handlowego i wojennego. 

Każdy, kto odwiedził Kadyks, chociaż raz, pozostaje pod wrażeniem tego niesamowitego miejsca już do końca życia. Widoki, jakie gwarantuje ten urokliwy zakątek, zapadają w pamięć na naprawdę długi czas. Niektórzy twierdzą wręcz, że Kadyks można porównać do bajkowej krainy. Na uwagę zasługują, bowiem białe domy, piękne i zadbane ogrody a także malownicze nadbrzeżne aleje. Jednakże miasto to, prócz zatykających dech w piersiach widoków, oferuje przybyszom o wiele więcej atrakcji.

Zwiedzanie Kadyksu.

Decydując się na zwiedzanie Kadyksu, zyskujemy szansę na naprawdę niepowtarzalne widoki. Zabytki Kadyksu, które warto obejrzeć świadczą nie tylko o niepowtarzalności tego miasta, ale również o jego historycznym, mocno zakorzenionym charakterze. Oto lista zabytków, które można podziwiać odwiedzając Kadyks:

Catedral Nueva czyli Nowa Katedra – to piękny klasycystyczny budynek o charakterze sakralnym; budowla wyróżnia się piękną fasadą z białego marmuru oraz bliźniaczymi białymi wieżami; wieża zachodnia umożliwia nam widok na piękną panoramę Kadyksu; w środku budynku możemy podziwiać piękne ołtarzowe rzeźby;

Kościół Santa Cruz czyli Stara Katedra – jest to budynek sakralny z XIII wieku;
Zespół budynków mieszkalnych – rezydencji z XVII wieku, w których mieści się obecnie Muzeum Katedralne;

Wieża Tavira – widać z niej panoramę całego miasta oraz przyległych do niego terenów;
Dwupoziomowa XVIII-wieczna kaplica Santa Cueva, w której możemy podziwiać między innymi przepiękne freski Goi takie jak Ostatnia Wieczerza czy też Rozmnożenie chleba
Mając w planach zwiedzanie Kadyksu powinniśmy również odwiedzić Muzeum Kadyksu, w którym możemy podziwiać między innymi zbiory, które są pozostałościami po wszystkich formacjach kulturowych, jakie istniały w mieście. 

Pogoda w Kakysie.

Zanim jednak wybierzemy się na zwiedzanie Kadyksu, warto dowiedzieć się, jakie warunki pogodowe mogą nas spotkać. Otóż pogoda w Kadyksie to przede wszystkim spora liczba dni słonecznych. Jednie w grudniu i styczniu, możemy tu napotkać częstsze opady. Temperatury, jakie panują w Kadyksie kształtują się mniej więcej w ten sposób:

  • Okres letni: 18 – 28 stopni C;
  • Okres zimowy : 6 -16 stopni C;
  • Okres wiosenny: 8 -12 stopni C.