Grudzień to miesiąc, który w Europie Północnej oznacza zazwyczaj bardzo mroźną zimę. Zupełnie inaczej wygląda ten sam grudzień w Grecji. Wtedy odnotowuje się na obszarze Grecji największą ilość opadów. Spora warstwa śniegu, zalega przede wszystkim w górach. Tam też niekiedy (chociaż zazwyczaj bardzo rzadko) panują minusowe temperatury. Panująca wówczas temperatura w dzień wynosi średnio 15-16st.C zaś temperatura w nocy osiąga mniej więcej 8-11st.C. Dość przyjazna jest również wówczas temperatura wody, która waha się w granicach 14-16st.C.

Greckie Boże Narodzenie.

To nie lada atrakcja dla polskiego turysty. Dlaczego? Po pierwsze: zamiast strojnej choinki (która najczęściej zdobi centra miast), w Grecji zobaczymy … ogromny żaglowiec ozdobiony różnokolorowymi światełkami. Po drugie: budzącym równie wiele zdziewania widokiem, może okazać się drewniana miska wywieszana przed domami. Znajduje się w niej woda. Obok miski zaś, położony jest krzyż owinięty gałązką bazylii. Dla Greków ta ‘dziwna’ ozdoba, pełni bardzo istotną rolę: ma ona za zadanie bronić obejścia przed złym. Każdego dnia jeden z domowników, macza gałązkę bazylii w wodzie i skrapia nią wnętrze domu/mieszkania. Po trzecie: Boże Narodzenie w Grecji trwa aż 12 dni! – nie powinno nas to jednak zbytnio dziwić, gdyż Grecy to naród znany ze swej skłonności do zabawy i radosnego obchodzenia wszelkiego rodzaju świąt czy innych okazji. Święta Bożonarodzeniowe w Grecji, rozpoczynają się 25 grudnia.

Co robić w grudniu w Grecji?

Grudzień w Grecji oznacza również liczne spotkania towarzyskie i imprezy. Warto wówczas odwiedzić pobliskie tawerny, restauracje, puby czy inne tego typu miejsca. Nie zabraknie w nich nie tylko świetnej zabawy. Dość atrakcyjne będzie także obecne wówczas na stołach świąteczne menu. Ponieważ powierzchnia Grecji w przeszło 80% pokryta jest terenami górzystymi grudzień w Grecji może przebiec pod znakiem sportów zimowych. Mało kto z nas wie, ale na obszarze Grecji znajduje się przeszło 20 ośrodków narciarskich. Bardzo często organizowane są również w grudniu wyprawy piesze w góry – np. na górę o nazwie Vermion. Oferowane trasy podzielone są zazwyczaj, według umiejętności uczestników, dzięki czemu każdy znajdzie taką, którą pokona bez trudu.