Ibiza – coś więcej niż wyspa. Krótkie informacje o stolicy Ibizy.
O Balearach bez wahania można powiedzieć, że są to wyspy czy też zakątki naszych marzeń. Rajskie plaże, turkusowe morze, malownicze zatoczki i bardzo zróżnicowany krajobraz to tylko niewielki odsetek tego, co mogą nam zaoferować te właśnie obszary. Warto przy tym nadmienić, że niektóre z wysp bywają odwiedzane częściej i chętniej od innych. Wśród nich znajduje się między innymi Ibiza. Odwiedzając tą wyspę i chcąc poznać ją naprawdę dobrze, nie należy jedynie ograniczać się do rajskich plaż. Prawdziwe piękno wyspy, najlepiej poznamy, gdy odwiedzimy jej stolicę czyli miasto o tej samej nazwie. Mimo, iż niewielkie, to kryje w sobie potężną dawkę „historycznej mocy”.
Ibiza w pigułce.
Miasto zostało założone zostało w przez Fenicjan w 654 roku p.n.e.. Pierwotnie było ono nazywane przez nich Ibosim czyli Miasto boga Bes – egipskiego bóstwa opiekuńczego. Od początku swego istnienia funkcjonowało ono, jako doskonale rozbudowane centrum handlowe. Z czasem zmieniło zarówno swoją nazwę, jak i funkcję. Nazwa została zmieniona w chwili, gdy wyspę opanowali Rzymianie. Funkcję swoją miasto zmieniło z kolei wraz z nadejściem rządów arabskich. Wówczas zaczęło funkcjonować jako swego rodzaju gród obronny przed najazdami tureckich piratów. Dowodem tego, jak wiele przeszło miasto Ibiza są mury fortyfikacyjne pochodzące z różnych okresów historycznych. Jednocześnie stanowią one po dziś dzień, jedne z najlepiej zachowanych na obszarze Morza Śródziemnego obiekty militarne. Dzisiaj z kolei przyciąga turystów swoją niepowtarzalnym urokiem i oryginalnością.
Ibiza – miasto jak ze snu.
Miasto Ibiza uważane jest za najpiękniejsze na całych Balearach. Nic w tym dziwnego, gdyż już pierwszy rzut oka na jego zarys, potrafi oczarować swoją dostojnością. Z daleka widoczne są bowiem grube, bielone pasma murów obronnych, wznoszące się na wzgórzu. To najstarsza część miasta wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
W tej części miasta dominują trzy warte naszej uwagi obiekty czyli:
- Katedra – to świątynia łącząca w sobie dwa style: gotyk z barokiem; oryginalna budowla powstawała między XIII a XVI wiekiem, zaś w XVIII wieku została poddana gruntownej przebudowie; jej wnętrze zdobi ołtarz z figurą Matki Boskiej Śnieżnej oraz 12 przepięknych obrazów; z zewnątrz budowla sprawia wrażenie nieciekawej – ma to związek z faktem, iż nadano jej funkcję wieży strażniczej i obronnej;
- kościół Dominikanów – jego barokowe wnętrze godne jest naszej uwagi; składa się na nie – sklepienie z freskami, ceramiczne kafelki na ścianach i podłogach ręcznie malowane w unikalne orientalne wzory
- zamek – jest to zespół budynków obronnych z zamkiem i cytadelą pochodzące z XVIII wieku; mury obronne pochodzą jednak z bardzo różnych okresów – zarówno ze Średniowiecza, jak i z czasów arabskich.