Reklama
Strona główna Grecja Informacje podstawowe o Krecie – sprawdź zanim wyjedziesz na wczasy

Informacje podstawowe o Krecie – sprawdź zanim wyjedziesz na wczasy

80

Najlepszym sposobem na dobre przygotowanie do wyjazdu na Kretę, jest zebranie najważniejszych informacji o tym obszarze. Po co nam informacje podstawowe o Krecie? Przede wszystkim po to, aby lepiej zaplanować swój pobyt. Informacje o tym, jaka panuje tam zazwyczaj pogoda lub co ma do zaoferowania nam ten region, pozwolą na przykład precyzyjniej wybrać czas wyjazdu. Poza tym zdobycie tych informacji, może nam też pomóc w ocenie tego, jakie atrakcje turystyczne Krety są najbliższe naszym zainteresowaniom. W ten sposób, na pewno nie będziemy się tam nudzić nawet przez chwilę – a przecież właśnie o to nam chodzi.

Kreta – ciekawa i fascynująca

Wybierając się na Kretę dobrze uświadomić sobie, że Kreta to największa wyspa grecka. W liczbach prezentuje się ona następująco: 250km – długość; 15-60km – szerokość; 8.336 km2 – powierzchnia; 1.046 km – długość linii brzegowej. Stolica Krety to Heraklion. Jest to jednocześnie największe miasto na wyspie. Krajobraz Krety jest niezwykle urozmaicony. Dzieje się tak, ponieważ przebiegają przez nią aż 4 pasma górskie. Dzięki temu, Kretę można porównać do wielobarwnej pocztówki. Będą na niej widnieć: gaje oliwne, jak i piękne winnice a także pola kukurydzy, piaszczyste plaże, płaskie równiny i skaliste wybrzeża. Wyspa dzieli się na dwa główne obszary (regiony). Jest to Kreta Wschodnia oraz Kreta Zachodnia. rybołówstwo to jedno z głównych źródeł utrzymania Krety. Najbardziej rozwiniętymi pod tym względem regionami są Chania i Iraklion. Do połowu ryb, Kreteńczycy używają specjalnych narzędzi. Należą do nich: drygawice – trójwarstwowe sieci, bagarola – trójząb służący do połowu ośmiornic, karteri – sieci o specjalnym układzie i rozmiarze oczek, które służą do połowu małych tuńczyków. Warto przy tym podkreślić, że połowy odbywają się zazwyczaj w bardzo zorganizowany sposób. Zawsze biorą w nim udział dwie łodzie. Pierwsza „namierza” przy pomocy echosondy ławice ryb. Druga specjalizuje się w zarzucaniu i rozkładaniu sieci. Kreta to również jedna z nielicznych wysp, których dna zatok pokrywają łąki podwodne. Jest to wyjątkowy morski zespół fauny i flory, który powstaje na skutek działania prądów morskich i procesów sedymentacji. Kreta to swego rodzaju doskonałe obserwatorium astronomiczne. Ma to związek z faktem, iż powietrze nad wyspą jest wyjątkowo przejrzyste, gdyż latem wskaźnik jego wilgotności spada do 0. To daje bardzo dogodne warunki do obserwowania gwiazdozbiorów. Najlepszymi obszarami, które można wykorzystać do tego celu są: Iraklion oraz Aigos Nikolaos.

Czy wiesz, że:

…frygana to nazwa specyficznego rodzaju fauny (roślinności), która porasta cały obszar Krety? Jest ona niezwykle bogata i zróżnicowana, a odkryta została w IV w. p.n.e. przez greckiego botanika Teofrasta. Podobna roślinność występuje jeszcze tylko na obszarze Hiszpanii.
Autor: Tamara Rosłoń

Prawa do artykułu należą do serwisu Kreta Pogoda
Wszelkie prawa należą do serwisu Kreta Pogoda.