Mówiąc o tym, jak wygląda grudzień na Krecie, można użyć tylko jednego sformułowania – nieprzewidywalny. Otóż grudniowa pogoda potrafi zaskoczyć do tego stopnia, że możemy nawet pokusić się kąpiel… Poza tym jest to swoisty mix dni słonecznych, wietrznych, deszczowych, chłodnych i przyjemnie ciepłych. wybierając się więc w grudniu na Kretę i nie chcąc stracić ani chwili swojego pobytu, zabierzmy zarówno ciepły sweter, kurtkę nieprzemakalną i kostium kąpielowy. Tylko w ten sposób będziemy mogli uznać swój pobyt na wyspie za udany.

Pogoda i temperatury

Grudzień to początek zimy na Krecie, jakże odmiennej od tej, którą znamy z Polski. w ciągu dnia słupek rtęci może pokazać do 16 st. C. W nocy ochładza się do 9 st.C. Kreta to na tyle wyjątkowa wyspa, że nawet zimą można liczyć tu na 4 godziny słońca – co z pewnością nie pozwala Kreteńczykom tracić dobrego humoru nawet o tej porze roku. zimą spada też znacznie temperatura wody, która wynosi 18st.C.

Nowy Rok kierunek Kreta

Jeśli ktoś z Was chciałby przywitać Nowy Rok w najbardziej niezwykły sposób, to powinien przyjechać wtedy właśnie na Kretę. Grecki Sylwester ma, bowiem w sobie wiele zaskakujących elementów. Pierwszym z nich jest wizyta kogoś na kształt św. Mikołaja (Agois Vassillis). Ważnym elementem obchodów Nowego Roku na Krecie jest też spożywanie specjalnego ciasta (vasilopita), w którym ukryte są monety. Osoba, która wybierze kawałek z monetą może być pewna szczęścia i powodzenia w nowym roku. Gdy minie północ, na podłodze należy rozgnieść owoc granatu. Symbolizuje on szczęście, powodzenie i dobrobyt. Po za tym na chwilę należy zgasić światło. Jest to symbol rozpoczęcia czegoś nowego – jakiegoś nowego etapu życiowego.

Sylwestrowe zwyczaje na Krecie

Jeśli zostaniemy zaproszeni na Sylwestra do czyjegoś domu, w dobrym tonie jest podarowanie gospodarzowi prezentu. Najlepiej, jeśli będzie to wytrawne wino lub szampan.
Po powrocie do domu z sylwestrowej imprezy należy – zgodnie z obyczajami panującymi na Krecie – przekroczyć próg domu prawą nogą. Ma to również przynieść szczęście i powodzenie.
Ważne!
Jeśli chcemy spędzić Sylwestra w restauracji czy barze – co nie należy do rzadkości również wśród samych miejscowych – pamiętajmy, że ceny mogą być kilkakrotnie wyższe niż normalnie.
Autor: Tamara Rosłoń

Prawa do artykułu należą do serwisu Kreta Pogoda
Wszelkie prawa należą do serwisu Kreta Pogoda.