Najogólniej mówiąc listopad na Krecie to miesiąc, w którym „wyczuwa się” już zbliżającą zimę. Pogoda bywa dość zmienna i kapryśna. Dni i godziny słoneczne, przeplatają się z deszczowymi. Bywa trochę wietrznie i nieprzyjemnie. Czasami wiatr z południa, potrafi przynieść ze sobą piasek znad Sahary, co wywołuje ciekawe zjawisko.

Pogoda i temperatury

Listopad na Krecie to swoiste zaproszenie do zimy. Temperatura w ciągu dnia nie przekracza 22 st.C. W nocy odczuwalne spore ochłodzenie – wtedy słupek rtęci wskazuje 12st.C. Słońce towarzyszy nam przez 6 godzin – to również sporo, jak na tę porę roku. Temperatura wody staje się wyraźniej niższa i wynosi 22st.C.

Na szlaku kreteńskich muzeów

Każdy, kto zastanawia się jak spędzić najciekawiej listopad na Krecie, może zaplanować sobie na przykład odwiedzenie kilku ciekawych obiektów muzealnych. są one wszak otwarte przez okrągły rok. Na liście tych, które mogą przyciągnąć Waszą uwagę znajdują się:

  • Muzeum Morskie (Chania) – jego ekspozycję stanowią przede wszystkim różne modele statków, przyrządy nawigacyjne a także makietę miasta z XVI wieku. Naszą uwagę może też zwrócić wenecka latarnia morska oraz pozostałości ze specjalnych doków, które służyły do remontowania galerów;
  • Muzeum Nikosa Kazandzakisa (Iraklion) – jego ekspozycję stanowią: rękopisy i notatki osobiste autora; pierwsze wydania jego dzieł; unikalne zdjęcia; pamiątki z podróży, jakie odbywał; kostiumy a także fragmenty scenografii z przedstawień teatralnych jego utworów wystawianych w Grecji i poza jej granicami; kilkadziesiąt wydań obcojęzycznych jego dzieł z całego świata;
  • Muzeum Folkloru (Sitia) – głównym elementem jego ekspozycji są lokalne stroje oraz wyroby tkackie a także jest zapisem rozwoju sztuki folklorystycznej na obszarze wyspy.

Warto też podkreślić, że w większości miast na wyspie, możemy znaleźć też zróżnicowane pod względem ekspozycji Muzea Archeologiczne. Dowodzi to, jak szalenie ważną rolę odgrywa dla samych Kreteńczyków historia ich ojczyzny.
 
Autor: Tamara Rosłoń

Prawa do artykułu należą do serwisu Kreta Pogoda
Wszelkie prawa należą do serwisu Kreta Pogoda.