Izmir w Turcji to tureckie miasto turystów.

Izmir – tureckie miasto turystów.

Izmir należy do najchętniej odwiedzanych miast Turcji. Zajmuje ono trzecie miejsce w Turcji pod względem ilości mieszkańców – szacuje się, że Izmir wraz z terenami wchodzącymi w skład jego aglomeracji liczy około 3,2 mln mieszkańców.

Miasto jest położone w Zatoce Izmirskiej i zaraz po Istambule jest największym portem morskim. Niezwykle urokliwe bulwary, nowoczesna architektura i piękne plaże sprawiają, że Izmir jest niezwykle atrakcyjny pod względem turystycznym.

Miasto posiada bogatą historię, ale ze starożytnych czasów jego świetności, gdy Izmir znany był jako Smyrna, pozostało dziś niewiele. Wśród nowoczesnej zabudowy można dostrzec jedynie jeden meczet.

Historia Izmiru.

Izmir posiada bogatą i burzliwą historię. Pod rządami Aleksandra Macedońskiego miasto kwitło, potem było stale rozbudowywane, aż stało się najważniejszym ośrodkiem handlowym w rejonie Azji Mniejszej.

Na początku naszej ery Izmir nawiedziło potężne trzęsienie ziemi, które zniszczyło sporą część miasta. To nie koniec tragicznych wydarzeń – przez całe średniowiecze Izmir przechodził z rąk do rąk – najpierw zdobyli go Arabowie, potem Turkowie, aż w końcu Smyrna przeszła we władanie Imperium Osmańskiego. Dopiero wtedy zmieniono nazwę ze Smyrny na Izmir. Warto wspomnieć jeszcze, że po I wojnie światowej Izmirem władali Grecy, a dopiero od 1923 roku znów jest miastem tureckim.

Atrakcje turystyczne Izmiru.

Miłośnicy wypoczynku na plaży na pewno pokochają Izmir.
Każdy turysta przebywający w tym mieście nie może pominąć spaceru nadmorskim deptakiem znanym jako Kordon – taka przechadzka obfituje we wrażenia, ponieważ pozwala cieszyć się wspaniałymi widokami Morza Egejskiego. 

Ważnym punktem na mapie Izmiru jest plac Konak.
Mieszczą się przy nim siedziby władz miejskich. Placu Konak nie sposób pominąć, ponieważ to właśnie w jego okolicy skupiają się główne szlaki komunikacyjne miasta. Ponadto to właśnie tutaj znajdują się najważniejsze obiekty architektoniczne. Pierwszym z nich jest zabytkowy meczet Konak Camii, świadectwo muzułmańskiej kultury Turcji. Drugim ważnym obiektem jest osmańska Wieża Zegarowa, pochodząca z roku 1905. Wieża łączy w sobie styl mauretański z islamskim.